DIVERZITA JAKO CESTA K ÚSPĚCHU 
|
HLAVNÍ CÍL PODPORY
Zvýšit vědomé uplatňování rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce v ČR a přispět tím ke snížení platové nerovnosti.
DÍLČÍ CÍLE PODPORY
- Zprostředkování genderově nestereotypních informací, zkušeností či dovedností studentům a studentkám, aby se mohli vědomě a informovaně rozhodovat o svém budoucím vzdělání a profesi.
- Zavedení systému práce se zaměstnanci na mateřské/ rodičovské dovolené (MD/RD) a systému využívání flexibilního pracovního prostředí u zapojených zaměstnavatelů.
- Vytvoření programů na podporu diverzitního pracovního prostředí podporujícího vyšší zastoupení žen ve firmách i na pozicích s rozhodovacími pravomocemi.
PODPOROVANÉ AKTIVITY
|
Práce se studenty při volbě
povolání bez stereotypů |
Managment MD/RD
Zavádění flexibility
|
Vytvoření diverzitního
a efektivně fungujícího kolektivu |
-
Podpora projektů vysokých škol, neziskových organizací (NNO) a zaměstnavatelů zaměřených na motivaci dívek a žen ke studiu genderově netypických oborů a na motivaci chlapců a mužů ke studiu zdravotních, pedagogických a sociálně zaměřených oborů (např. Girls /Boys Days, odborné kempy, zájmové aktivity zaměřené na genderově nestereotypní obory, náborové aktivity středních či vysokých škol, popularizační programy apod.).
-
Podpora spolupráce mezi školami a zaměstnavateli zaměřená na odstraňování stereotypů – exkurze, odborné praxe a stáže (mentoring)
a školení o předsudcích
a stereotypech pro mentory, přímé nadřízené, vedoucí exkurzí a další osoby přímo pracující s cílovou skupinou.
|
-
Analýza firemních procesů, včetně návrhu konkrétních opatření
a jejich implementace do pracovního prostředí pro tyto oblasti:
Zavádění flexibilních forem práce a jejich využívání v praxi jako nástroje podpory slučitelnosti pracovního
a soukromého života žen i mužů.
Podpora využívání otcovské dovolené, rodičovské dovolené
a péče o děti u mužů.
Podpora zavádění managmentu mateřské a rodičovské dovolené.
|
-
Dvoustupňová podpora zaměstnavatelů při zavádění personálních inkubátorů, mentoringových programů a vytváření podmínek pro větší zastoupení žen na všech úrovních a pro postup do pozic s vyššími rozhodovacími pravomocemi:
1. stupeň: Zmapování výchozí situace v organizaci.
2. stupeň:
Nábor – analýza a revize náborového procesu, cílem je navýšení počtu přijímaných žen či mužů oproti stávajícímu poměru; práce
s inzercí; práce s poměrem odcházejících mužů a žen.
Podpora genderové diverzity
a inkluze v rámci organizace.
Práce s talenty – revize hodnotícího procesu, zavádění personálních inkubátorů, nástupnictví, koučinku, mentoringu, sponzoringu.
|
