Zpět

Dobré příklady táhnou

Vybydlené domy bez oken a dveří. Na ulicích postávají skupiny Romů, kolem si hrají jejich děti. Všude odpadky a špína, na stromy či květiny tu nenarazíte... Tak nějak jsme znali obrázky sídliště Chánov u Mostu – nejznámějšího romského ghetta v České republice. Ale i tady se stav pomalu zlepšuje.

Bezútěšná situace obyvatel této komunity a snaha o jejich začlenění do společnosti totiž byla důvodem k sepsání projektu „Profesionalizace a rozvoj kvality služeb Komunitního centra Chánov a jeho partnerské sítě“. V rámci programu financovaného z Evropského sociálního fondu – Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů a státního rozpočtu ČR se díky tomuto projektu podařilo zlepšit nejen kvalitu, ale i dostupnost služeb komunitního centra, které existuje od roku 2001. Centrum představuje společensko-vzdělávací zařízení pro děti i dospělé, ve kterém jsou pořádány nejen vzdělávací, ale i zábavné akce.

Během realizace projektu proběhlo 20 teoretických a 5 praktických kurzů pro zaměstnance tohoto zařízení. Ti se v nich naučili, jak nejlépe komunikovat s chánovskými obyvateli, jak je povzbudit a zapojit do života okolní společnosti. Osvědčila se metoda dobrého příkladu a pozitivní motivace. Zvlášť účinné byly besedy s mladými lidmi, spuštění nových webových stránek nebo vydávání různých informativních materiálů. Celkem získali realizátoři projektu něco přes půl milionu korun.

Komunitní centrum hraje nezastupitelnou roli v životě obyvatel chánovského sídliště a je určitým mostem mezi dvěma břehy. Ale aby skutečně fungovalo, je třeba zajistit kvalifikovaný a ochotný personál, dostatek peněz a především důvěru těch, kterým je třeba pomoci.

 

 

 

 

Příjemce

Občanské sdružení „Komunitní centrum Chánov“

Název

Profesionalizace a rozvoj kvality služeb Komunitního centra Chánov a jeho partnerské sítě

Operační program

OP RLZ

Zahájení

září 2005

Ukončení

březen 2007

Náklady

537 537 Kč

Číslo

CZ.04.1.03/2.3.15.1/0079

Partneři

Dům romské kultury o.p.s.

Web

www.chanov.cz


Otevřít galerii
 
5.11.2010