Zpět

Maminky na cestě zpátky

Michaela Straková bydlí ve Zlíně a je maminkou dvou malých dětí. Holčička je už půl roku prvňáčkem, tříletý klučina začal chodit do školky. Michaela se po šesti letech vrátila do pracovního procesu. Na pohled snad běžný příběh? Ne tak docela. Existují stovky jiných příběhů, které dokazují, že návraty z mateřské dovolené nejsou vůbec snadné a mnohdy se ani po dlouhý čas nedaří. Několik speciálně zaměřených projektů se snaží situaci změnit.

Jedním z nich je zlínský projekt Cesta zpátky. Pomáhá rodičům malých dětí zvládnout nesnadný úkol zapojit se do pracovního procesu a naučit je sladit rodinný a pracovní život. Díky finanční podpoře z ESF může projekt bezplatně nabízet vzdělávání a rekvalifikační kurzy. V posledních dvou letech se do nich zapojilo pětaosmdesát osob, mezi nimi i Michaela Straková. 

O projektu jsem se dozvěděla od kamarádky, která v jeho rámci absolvovala rekvalifikační kurz nazvaný Pečovatelka o děti od tří let. Další informace už jsem hledala cíleně na webových stránkách realizátora projektu společnosti Profima Effective,“ vzpomíná s odstupem času Michaela.

Sama byla postavena před volbu, na co se profesně zaměřit. Původně chtěla jít obdobnou cestou jako kamarádka, ukázalo se však, že rekvalifikační kurz na pečovatelku o děti je pro mámu s dvěma malými ratolestmi časově hodně náročný. Přihlásila se proto raději do kurzu Základy podnikání. „Rozhodující bylo, že kurz nevyžadoval tolik času, byl zdarma a nejvíce mi imponovalo, že nabízel hlídání dětí,“ dodává. 

Michaela si ještě na mateřské rozhodla, že se do původního zaměstnání vrátit nechce. „Zároveň jsem si ale uvědomila, že nechat hledání nové práce až na období po mateřské se nemusí vyplatit a že bez nějaké rekvalifikace na trhu práce asi neobstojím,“ říká.

Hnacím motorem jejích snah bylo i to, že se jako čerstvá maminka zapojila do dobrovolnických aktivit v oblasti volného času, a věděla, že by se jí podobná práce líbila. Tak si ke kurzu podnikání přidala ještě kurz Zážitkové pedagogiky

Za dva roky existence nabídl projekt Cesta zpátky účastníkům zejména z řad žen vzdělávací a rekvalifikační kurzy, pracovní diagnostiku a poradenské programy. Značnou výhodou bylo hlídání dětí během účasti na kurzech nebo příspěvky na cestovné a stravné

Michaela Straková strávila v projektu necelý rok. Štěstí se na ni usmálo v podobě dotovaného pracovního místa, které ji organizátoři projektu našli u jedné neziskové organizace. „Hodně si toho místa vážím - dělám to, co mě baví: pomáhám rozjíždět volnočasové aktivity. V komerční sféře bych to dělat nemohla, ale neziskovka tu šanci nabízí. Znalosti, které jsem v kurzech získala, využívám prakticky denně a v duchu jsem si už mnohokrát blahopřála, že jsem se do projektu zapojila,“ konstatuje spokojeně Michaela. 

Rekvalifikační kurzy a projekty, které pomáhají s návratem do práce po mateřské, vřele doporučuje: Vzdělávat se je nutné i během rodičovské dovolené. Je třeba dělat všechno pro to, aby člověk nezakrněl. Dobře vím, že rodičovská dovolená žádnou dovolenou není, že je to časově, psychicky i fyzicky hodně náročná činnost, často doprovázená stresem. Přesto je potřeba si na takové kurzy čas prostě najít. Maminky malých dětí to opravdu posune dál. Zvláště pak ty, které nemají vysokoškolské vzdělání. Po několika letech doma se pracovní místo hledá velmi těžko, sebevědomí jde rychle dolů, a tak je každá pomoc v tomto směru nenahraditelná. Chtělo by to ale více flexibilních, zkrácených či sdílených pracovních míst.“

Příjemce PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
Název Cesta zpátky
Operační program OP LZZ
Zahájení 1. březen 2010
Ukončení 28. únor 2013
Náklady 4 823 851,20 Kč
Číslo CZ.1.04/2.1.01/63.00186
Partneři  
Web www.profima.cz

 

 


Otevřít galerii
 
6.6.2018