Zpět

Pozvěte si vzdělání

Na začátku byl problém – romantická, ale odlehlá místa Krkonoš a v nich lidé bez přístupu ke vzdělání a tím pádem bez naděje na lepší a lépe placené zaměstnání. S jednoduchým nápadem přišel Úřad práce v Semilech. Když nemohou lidé jezdit za vzděláním, proč by vzdělání nemohlo jezdit za nimi? A dobrá věc se podařila – vznikl projekt „S Krakonošem u počítače“.

„Firmám bychom rádi doporučili, aby se o finance z Evropské unie zajímaly, vymýšlely zajímavé nápady, nebály se administrativy a věřily, že kvalitní myšlenka má šanci na úspěch a realizaci,“ říká Tomáš Hájek, manažer projektu a předseda občanského sdružení Most ke vzdělání.

Zájem byl obrovský. Během pěti semestrů se jeho účastníci mimo jiné zdokonalili v angličtině nebo němčině, naučili se pracovat s počítačem, pronikli do tajů účetnictví nebo absolvovali svářečské kurzy, kurzy zaměřené na těžbu dřeva či vazbu květin a studenou kuchyni. V průměru se jich v každém semestru přihlásilo na 800.

Projekt financovaný ze zdrojů Evropského sociálního fondu v rámci Iniciativy Společenství EQUAL ovlivnil i společenský život v obcích. Díky kolektivnímu studiu vzniklo nejedno nové přátelství a proběhla nejedna společenská akce. „Za největší přínos považujeme to, že se nám projekt v našem širokém partnerství podařilo zrealizovat, a především, že se cílové skupiny vydržely po celou dobu vzdělávat a chodit několik hodin týdně na výuku. Je to potvrzení toho, že lidé se vzdělávat chtějí, ale mnohdy narážejí na nepřekonatelné bariéry, proč to nejde. A s tímto faktem musí Česká republika něco dělat,“ myslí si Tomáš Hájek.

Projekt s „Krakonošem u počítače“ se stal nejúspěšnějším projektem roku 2007 a jednoznačně zvítězil v soutěži Dobrá rada nad zlato, kterou vyhlašuje Národní vzdělávací fond s garancí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a která probíhá pod patronací europoslance Tomáše Zatloukala.  

 

 

Příjemce

Úřad práce v Semilech

Název

Modulární systém celoživotního vzdělávání v Euroregionu Nisa umožňující odstranění informační negramotnosti a zaměstnání osob ze znevýhodněných a diskriminovaných skupin na trhu práce

Operační program

CIP EQUAL

Zahájení

červenec 2005

Ukončení

srpen 2008

Náklady

24 673 469 Kč

Číslo

CZ.04.4.09/3.1.00.4/0032

Partneři

Most ke vzdělání – Bridge to Education, o.s., Vzdělávací centrum Turnov, o.p.s., Integrovaná střední škola Vysoké nad Jizerou, RS Semily, s.r.o., Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantě, pracoviště Hejnice, Liberecký kraj, Euroregion Nisa, Správa Krkonošského národního parku, Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR, o.s., 10 obcí

Web

www.krakonos.com/

 


Otevřít galerii
 
5.11.2010