Zpět

Splnit si svůj sen

Dlouhodobá registrace na úřadu práce a bezpočet neúspěšných pracovních pohovorů - jistá cesta, jak ztratit motivaci při hledání pracovního uplatnění. Na druhé straně náročná práce, která je finančně podhodnocená nebo neumožňuje skloubit kariéru s péčí o rodinu. V obou případech jsou výsledkem nespokojené ženy. Některé z nich si mohou začít brzy pohrávat s myšlenkou rozjezdu vlastního podnikání.

Paní Hana Hornová (39) byla čtvrtým rokem na rodičovské dovolené a pomalu se začala rozhlížet po možnostech svého dalšího uplatnění. Výchozí pozici ale neměla příliš dobrou – sama má stanovenu invaliditu druhého stupně a manžel je epileptik. Zvažovala, nakolik bude její budoucí zaměstnavatel tolerantní, když spolu s prací bude chtít zvládat i náročnou péči o rodinu. Její myšlenky čím dál víc ubíhaly k dávnému snu o vlastním květinářství.

Snad každý má nějaký ten svůj malý sen, třeba o tom, jak si založit vlastní živnost. Často ale chybí odvaha a v neposlední řadě také dostatek informací o tom, jak začít. Občanské sdružení Studnice z Plzně se ženám se zájmem o zahájení podnikatelské činnosti snaží pomáhat, a to v rámci projektu Podnikej 2. Díky podpoře z Evropského sociálního fondu za něj zájemci nic neplatí.

Vzhledem k tomu, že účast na jednotlivých aktivitách projektu nebyla časově náročná a nabídli mi službu hlídání dětí v dětském centru, nebylo nad čím přemýšlet,“ říká paní Hana. 

Paní Hana se o něm dozvěděla od kamarádky. Zařadila se tak mezi první skupinu žen, které doufaly, že pro ně účast v projektu bude motivací k podnikání a získají potřebnou odvahu pro realizaci svého podnikatelského záměru.

Zúčastnila se všech seminářů, na kterých jí zkušení odborníci předali cenné rady a informace zaměřené na tvorbu podnikatelského plánu, marketing, management, právní předpisy a účetnictví podnikatelské sféry. Již v průběhu své účasti v projektu si vyřídila živnostenský list a krok za krokem začala plnit svůj sen – vlastní obchod s květinami.

Můj sen se začal měnit ve skutečnost a události nabraly rychlý spád. Vyhledala jsem si vhodné prostory a začala je rekonstruovat. Mezi tím jsem sháněla další informace, organizovala přípravy a vybírala dodavatele,“ líčí začátky paní Hana.

Závěrečnou fází projektu je Investorský den, na kterém budoucí podnikatelky obhajují před odbornou porotou z řad úspěšných businessmanů své podnikatelské záměry. Hana zaujala, a to natolik, že jí byla přislíbena i finanční výpomoc pro její květinářství.

Informace a rady od zkušených podnikatelů, které jsem během projektu získala, přispěly k hladkému a úspěšnému rozjezdu mé živnosti. Proto doporučuji zapojení do projektu všem ženám ve svém okolí, které se nacházejí v podobné situaci jako já před několika měsíci,“ uzavírá paní Hana.

Příjemce STUDNICE
Název Podnikej 2
Operační program OP LZZ
Zahájení 1. listopad 2012
Ukončení 30. září 2014
Náklady 2 033 693,42 Kč
Číslo CZ.1.04/3.4.04/88.00378
Partneři USBSP s.r.o.
Web http://podnikej.studnice-os.cz/

Otevřít galerii
 
6.6.2018