Zpět

Zaměstnejme se samy

Některé sny je lepší realizovat, než pouze snít. Platí to v osobním životě i v tom profesním. Kdo má vlohy pro podnikání a nechybí mu nadšení, obvykle se na vlastní nohy snaží postavit sám. Někteří potřebují dodat odvahu a také praktické rady, jak začít. Takové rady sice nerostou na stromech, ale dají vám je ve Fazoli.

Hlavním cílem našeho projektu je podpořit snahu žen Domažlického okresu podnikat a postarat se tak o vlastní profesní uplatnění. To vše s důrazem na využití místních zdrojů,“ uvádí nás do projektu jeho manažerka Iva Kejvalová a dodává, že projekt je financován z ESF v rámci OP LZZ.

Komunitní centrum Fazole působí na Domažlicku a již druhým rokem realizuje projekt „Zaměstnejme se samy“. Sympatické na něm je, že se ho může zúčastnit kterýkoliv rodič malých dětí. Neplatí žádná omezení, včetně věkových. Je otevřen třeba i pro muže, kteří sami pečují o děti a jsou tak při hledání zaměstnání v nevýhodě. Zatím jsou ale našimi klientkami jen ženy, a to jsme v lednu zahájili už třetí běh,“ říká Iva Kejvalová a zdůrazňuje, že vlastně jediným kritériem je touha účastnic postavit se profesně na vlastní nohy.

U sociálních projektů je už poměrně běžné, že pokud se klientkami stávají maminky s malými ratolestmi, pak projekt pamatuje i na ně. Je tomu tak i v tomto případě. Zatímco se maminky školí, hrají si jejich děti, o které se nemůže nikdo jiný postarat, v hlídacím koutku Kráčmerka.

S mužem jsme o tom mluvili už dávno. Říkali jsme si, že by se v naší stodole dalo udělat několik stání pro koně a tyto boxy bychom mohli nabízet zájemcům, kteří toho svého živého koníčka nemají kde ustájit. Snili jsme o tom, že až se do toho někdy pustíme, bude to fajn,“ vzpomíná na vzdálenou minulost Petra Korčíková.

Jednou z těch, kdo projektem již prošel, je Petra Korčíková. Bydlí na venkově ve stavení s velkou stodolou. Ta hraje v tomto příběhu důležitou roli. Tou další důležitou rolí je koníček Petry Korčíkové. Sdílí ho s manželem a vtaženy jsou i jejich dvě děti. „Naším koníčkem jsou koníčci. Laciný tak ten náš koníček opravdu není,“ směje se Petra Korčíková.

Když děti maličko povyrostly, začala se Petra Korčíková ohlížet po zaměstnání a na úřadu práce narazila na nabídku centra Fazole. „Zaujalo mě to, a hned jsem si to spojila s naším snem. Ptala jsem se ale sama sebe, zda mám na podnikání buňky,“ přiznává Petra Korčíková.

Naše klientky procházejí různými aktivitami, třeba motivačním kurzem a bilanční diagnostikou, ale i individuálními konzultacemi s odborníky. Z naší zkušenosti víme, že se hodně brzy pozná, kdo na vlastní podnikání má a kdo ne,“ vysvětluje projektová manažerka Iva Kejvalová, která dodává, že rozvoji podnikatelských dovedností slouží i další kurzy nabízené v rámci projektu. Klientky se tak mohou zúčastnit například jimi vybraného profesního akreditovaného kurzu, který potřebují pro rozvoj vlastního podnikání. O tom, jak začít podnikat a co vše podnikání obnáší, se dozví v kurzu „Základy podnikání“, který je rovněž akreditován. Klientky si navíc mohou sestavit vlastní reálný podnikatelský plán a to v kurzu „Můj podnikatelský plán“.

Šla jsem do toho s tím, že se o podnikání jako takovém dozvím víc. Očekávání se mi splnilo. Dozvěděla jsem se třeba to, které úřady budu muset oběhnout, jaké doklady si budu muset připravit, co všechno udělat, abych mohla svoji představu o ustájení koní realizovat. V průběhu konzultací nad svým podnikatelským plánem jsem se ale také dozvěděla, s jakými daněmi budu muset počítat a spoustu dalších důležitých věcí,“ svěřuje se Petra Korčíková.

Na misce vah se všemi pro i proti Petře Korčíkové vyšlo, že za pokus to stojí, a tak začala svoji představu realizovat. V opravené stodole tak brzy vzniklo šest prostorných a moderních boxů se vším, co mohou ustájení koně potřebovat. Na jaře se zaplní první tři stání a manželé Korčíkovi věří, že nezůstane jen u nich. „Vyloženě mi bude stačit, pokud nám moje podnikání pokryje náklady s chovem koní. Šťastná jsem ale už teď, mám práci, co mě baví. Navíc se mohu věnovat svým dětem, kdykoliv to potřebují,“ dodává závěrem.

Příjemce

Ústav pro ekopolitiku

Název

Zaměstnejme se samy

Operační program

OP LZZ

Zahájení

1. prosinec 2012

Ukončení

3. listopad 2014

Náklady

5 004 084,00 Kč

Číslo

CZ.1.04/3.4.04/88.00229

Partneři

o. s. NOVÉ OBZORY - Hlídací koutek Kráčmerka

Web

http://www.centrumfazole.cz


Otevřít galerii
 
6.6.2018