Zpět

Změnit svůj život

Záznam v rejstříku trestů. Pro takto označeného člověka cosi jako Kainovo znamení. Zvláště pokud si hledá práci. Pro některé personalisty důvod se s uchazečem o místo ani nebavit. Jedna, dvě takové zkušenosti a dotyčný člověk je psychicky na dně. Buď se svého předsevzetí, že začne vést řádný život, vzdá, anebo zatne zuby, dá na doporučení probačního úředníka a vyhledá specializovanou pracovní agenturu. Třeba tu s názvem RUBIKON.

Pracovní agentura RUBIKON je součástí nestátní neziskové organizace RUBIKON Centrum, která působí v ČR již 18 let v oblasti prevence kriminality a efektivního řešení následků trestných činů. Její pracovní agentura zastřešuje pouze jednu, ovšem stěžejní, část služeb poskytovaných RUBIKON Centrem. Tato pracovní agentura nabízí bezplatně služby pracovního poradenství a zprostředkování zaměstnání osobám se záznamem v rejstříku trestů. Umožňuje úzkou spolupráci se zaměstnavateli v celém procesu od prověřování kandidátů a přijímacích pohovorů až po podporu během prvních měsíců zaměstnání. Působí zejména v Praze, Středočeském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Svoji činnost rozvíjí i za podpory Evropského sociálního fondu v projektu Nadějné vyhlídky, který běží od srpna 2011. Za tu dobu se podařilo najít nové pracovní uplatnění mnoha klientům. Přinášíme příběhy tří z nich.

I se záznamem to jde

To, co jinde byl problém, najednou nikdo neřešil. Zajímalo je, co umím a zda chci opravdu pracovat. Byl to ten nejdůležitější moment v mém životě,“ říká o své nové životní šanci Pavel.

Dvacetiletý Pavel zazvonil u dveří RUBIKON Centra v červenci 2011. Doporučil mu to jeho probační úředník, tedy člověk, který obviněným, odsouzeným nebo propuštěným pomáhá směřovat jejich život k nápravě. Nutno přiznat, že s ním neměla probační služba nijak dobré zkušenosti. Plusem u něj na druhou stranu bylo dobré rodinné zázemí. Rodina se za něj postavila a poskytla mu morální podporu. Stačilo pár sezení a vyšlo najevo, že jeho základním problémem při hledání místa byla obava z obsahu jeho trestního rejstříku. Ze všeho nejdříve se tedy v RUBIKON Centru zaměřili na zvýšení Pavlova sebevědomí. V rámci pracovního poradenství mu pomohli sestavit životopis a po absolvování několika modelových situací byl Pavel připraven k přijímacímu pohovoru. Absolvoval výběrové řízení u zaměstnavatele, kterého mu agentura zprostředkovala. Uspěl, a to bez ohledu na svůj trestní rejstřík. 

Ani místo metaře

S šestačtyřicetiletým Michalem navázalo RUBIKON Centrum spolupráci v listopadu 2011. Bylo to ještě těsně před jeho propuštěním z výkonu trestu. Ve vězení byl za neplacení výživného, ale už předtím byl za mřížemi i za násilné a majetkové trestné činy. V posledním případě mu byl trest snížen na polovinu a snad i proto na něj lidi z agentury upozornila dluhová poradkyně RUBIKON Centra.

Spolupracoval ochotně a rád. Nezapíral, že život „kriminálníka“ začal vést hned, jak opustil dětský domov, a bral to jako samozřejmost. Až časem začal přemýšlet nad tím, že by chtěl vést normální život. Po propuštění se tedy pokoušel nalézt práci. Jako vyučený kuchař se poohlížel ve svém oboru. To se mu kvůli záznamu v rejstříku trestů nedařilo. Po pár týdnech spolupráce s agenturou se na něj usmálo štěstí a práci našel. Nastoupil do firmy, která se zabývá údržbou zahrad a výpis z rejstříku nevyžadovala. Byl absolutně spokojen, v práci ho také chválili. Jenže po dvou měsících si od něj zaměstnavatel výpis z rejstříku trestů vyžádal. Na základě zjištění, že v něm má záznam, dostal vyhazov. Následně se snažil získat práci jako metař v Praze, ale i tam narazil na obvyklou překážku – čistý trestní rejstřík.

Nevzdal to, a když uspěl v konkurzu na místo u firmy provozující japonskou zahradu, jeho život se začal ubírat nadějnou cestou.

Od drog k finančnímu poradenství

„Jsem ráda, že mi ve všem tak moc pomáháte. Děláte svou práci nad rámec vašich povinností, a proto si vás nesmírně vážím. Nikoho tak ochotného, spolehlivého, vstřícného, kvalifikovaného a zodpovědného jsem dosud nepoznala,“ říká Lenka na adresu pracovních poradců z agentury.

Šestatřicetiletá Lenka je z Ústí nad Labem. Do jejího života zasáhly drogy. Byť šlo o kratičkou životní epizodu, nezůstala bez následků a v jejím výpisu z trestního rejstříku se objevil zápis. Ke dveřím Rubikonu přišla v prosinci 2011 na doporučení probačního úředníka s tím, že potřebuje nalézt zaměstnání a o práci se ucházet obává. Trpěla pocitem, že má ten osudný výpis napsán na čele. Navíc měla strach, že pokud práci nesežene a nestane se tak ekonomicky nezávislou, drogám znovu podlehne. Netrvalo měsíc a s pomocí agentury podepsala svoji první pracovní smlouvu a záhy se vypracovala mezi nejlepší obchodníky. Brzy na to složila zkoušky u České národní banky a stala se výhradním finančním konzultantem u jedné finanční společnosti. Již po pár měsících se zařadila mezi nejlepší konzultanty v Ústeckém kraji. Dnes je ekonomicky samostatná a šťastná.

Smyslem vězení by neměl být jen trest, ale i náprava. Práce s lidmi, kteří se po ukončení výkonu trestu snaží postavit na vlastní nohy, je tou nejlepší prevencí kriminality.

 

Příjemce Rubikon
Název Nadějné vyhlídky
Operační program OP LZZ
Zahájení 1. srpen 2011
Ukončení 31. červenec 2013
Náklady 5 917 744,64 Kč
Číslo CZ.1.04/3.3.05/68.00073
Web www.rubikoncentrum.cz

Otevřít galerii
 
6.6.2018