Zpět

Analýza a implementace nástrojů pro centrální nákup

Registrační číslo: CZ.1.04/4.1.00/59.00068

Princip činnosti eProcurementu:


Z procesního pohledu na nákup pokrývá 2 základní činnosti:



  1. Rozdělení a řízení pravomocí a odpovědností (uživatelská práva a role) umožňujících implementaci interních schvalovacích procesů v oblasti nákupu.

  2. Problematiku evidence, výběru a objednání provozních a výrobních prostředků, služeb i dalších komodit pomocí víceúrovňových produktových katalogů.


V eProcurementu je navíc integrována logika inteligentního výběru, která řeší a automatizuje činnosti při výběru vhodného dodavatele formou elektronických poptávek. Tímto způsobem lze na základě zadaných kritérií automaticky vybrat nejvhodnějšího dodavatele pro konkrétní objednávku a tak realizovat mnohem vyšší úspory.


Udržitelnost aktivit projektu:


Na základě závěrů vyplývajících z analýzy a doporučení v ní obsažené bude Organizace postupovat v následujícím období tak, aby soustavně zvyšovala efektivitu nákupních procesů.


Po implementaci nových nákupních postupů dojde k výraznému zvýšení efektivity nákupů i úspor finančních prostředků, tudíž nebude důvod tyto postupy ukončovat. Provoz systému nebude mít zvýšené nároky na finanční zatížení organizace, spíše naopak dojde ke snížení provozních výdajů a zvýšení produktivity práce díky optimalizací nákupů a eliminací duplicit. Ve vazbě na náklady potřebné pro zajištění implementace systému je nutné reflektovat potřebu ukotvit systémově technické řešení, což budou specifikovat výstupy projektu. Jádro problému bude vyřešeno nákupem služeb, které budou realizovány a pokud se vše zrealizuje souběžně, odpadává problém s implementací dílčích opatření.


Důležitým faktorem pro udržitelnost projektu je především nastavení systému neustálého zlepšování v oblasti řízení rozvoje organizace prostřednictvím kontinuální implementace systémových nástrojů pro potřeby řízení procesů, což bude mimo jiné identifikováno v nové metodice pro nákup, která bude vodícím prvkem pro další realizaci rozvojových aktivit.


Udržitelnost projektu je dána především nutností zajistit vhodné cílení aktivit organizace a pokud bude chtít organizace nadále pokračovat v implementaci opatření, které povedou ke zvyšování přímé efektivity a kvality, musí tato opatření přijmout za svá a dále s nimi pracovat.


Veškeré výstupy z realizace projektu jsou tedy udržitelné a budou dále využívány bez zásadního nároku na rozpočet organizace.Celý projekt bude navíc připravován v souladu s projektem NIPEZ MMR, takže počítá s napojením na centrální IS pro elektronické zadávání veřejných zakázek v organizaci.

Kdy, kde, pro koho

  • Termín realizace: 1. 5. 2011 - 31. 5. 2012
  • Cílová skupina: Důslednou analýzou stávajících nákupních procesů a vytvořením jednotné metodiky pro celou organizaci včetně oblastních inspektorátů a regionálních pracovišť vzniknou závazná pravidla pro nákup v celé organizaci. ; V rámci regionální struktury se jedná o tyto Oblastní inspektoráty práce (OIP) a Regionální pracoviště (RP):; - OIP pro hl. město Prahu; - OIP pro Středočeský kraj; - OIP pro Jihočeský kraj a Vysočinu; - RP v Jihlavě; - OIP pro Plzeňský kraj a Karlovarský kraj; - RP v Sokolově; - OIP pro Ústecký kraj a Liberecký kraj; - RP v Liberci; - OIP pro Královéhradecký kraj a Pardubický kraj; - RP v Chrudimi; - OIP pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj; - RP ve Zlíně; - OIP pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj; - RP v Olomouci; Cílová skupina je diferencována nejenom regionálně, ale také podle funkcí a pracovních pozic. Cílová skupina bude zapojena už od počátku projektu při analýze (vlastníci a garanti procesů) a následně po implementaci SW nástrojů budou všichni zaměstnanci proškoleni. Školení bude probíhat eLearningovou formou, kde si každý zaměstnanec může zvolit pro něj optimální termín a dobu školení. Celé eLearningové školení je zakončeno testem, který prověří zda školený dané problematice porozuměl.; Po proškolení budou procesy eProcurementu pro nákup v jednotlivých inspektorátech nastaveny tak, že všichni zaměstnanci nebudou mít možnost výsledků projektu nevyužívat.; ; Přínos pro uživatele; eProcurement je řešení centrálního nákupu určené pro středně velké a velké organizace a slouží k internímu objednávání provozních a výrobních prostředků (např. kancelářských potřeb, počítačové techniky apod.). Řešení podstatně zefektivňuje celý proces interních nákupů zejména administrativu v oblasti interních objednávek. Řešení je určeno pro organizace s diferencovanou strukturou, kde podstatnou měrou může zefektivnit administrativu v oblasti interních objednávek a eliminovat papírovou dokumentaci.; Konkrétně centrální nákup umožňuje:; - Diferenciací uživatelských rolí zajistit hladký a efektivní průběh nákupního procesu;; - Omezit klasickou papírovou formu objednávání (tedy i archivace);; - Centralizovat nákup celé organizace, včetně poboček a dosáhnout tak výrazných úspor; - Zajistit přístup k jednotnému prostředí nákupního nástroje pro všechny účastníky nákupního procesu;; - Velikou výhodou eProcurementu je možnost rychlého, centrálního přehledu nad celým nákupním procesem v kterémkoli okamžiku.

Příjemce

  • Státní úřad inspekce práce
  • IČ: 75046962
  • Sídlo:
    • Ulice: Kolářská
    • Číslo popisné: 451/13
    • Městská část: Opava-Město
    • Město: Opava
    • Kraj: Moravskoslezský kraj
    • PSČ: 74601
  • http://www.suip.cz

Financování (v Kč)

Operační program Zaměstnanost


Více informací o projektu


 
16. 10. 2018