Zpět

Podpora zaměstnávání - metoda boje proti nezaměstnanosti osob se zdravotním postižením II.

Registrační číslo: CZ.1.04/3.3.05/68.00216

Projekt je zaměřen na osoby se zdravotním postižením s cílem posílení jejich pracovní integrace prostřednictvím metody podporovaného zaměstnávání. Podle odhadů ČSÚ žije v současné době v ČR 1 015 548 osob se zdravotním postižením (9,87% populace). K 31. 12. 2007 tvořili OZP téměř 1/5 nezaměstnaných. Mezi zaměstnanými zdravotně postiženými jsou poměrně silné obavy z nezaměstnanosti (69'%). Uvedené údaje opravňují použití speciální individuálně cílené metody podporované zaměstnávání u OZP, která může podstatně přispět ke zlepšení jejich života.


OZP patří mezi osoby sociálně vyloučené nebo sociálním vyloučením ohrožené. K překonání bariér v zařazení nebo znovuzařazení do společnosti potřebují specifický, individuální, dle jejich objednávky cílený přístup, v jehož rámci dojde k získání či obnovení kompetencí k zvládnutí běžných nároků integrovaného pracovního života. Klíčové aktivity projektu umožní účastníkům posílit své sebevědomí, soustředit se na svůj osobní rozvoj, získat nové znalosti a především praktické dovednosti a seznámit se s novými lidmi. Všechny klíčové aktivity projektu jsou zaměřeny přímo na jeho účastníky.


Klíčové aktivity projektu



  1. Výběr účastníků projektu a dojednání spolupráce

  2. Práce s účastníky před nalezením pracovního místa

  3. Práce s účastníky po nalezení pracovního místa

  4. Práce se zaměstnavateli

  5. Ukončení účasti uchazeče v projektu

  6. Intenzivní výcvik sociálních dovedností

  7. Systemické poradenství


V rámci projektu bude metoda podporované zaměstnávání u některých účastníků, kde to bude vhodné, rozšířeno o speciální systemické poradenství. Podstatou systemického poradenství je práce s významy a jejich přerámcování, což umožňuje klientovi vystoupit ze zaběhnutých stereotypů v myšlení a dosáhnout žádoucí změny v chování. V rámci minulého projektu vznikla příručka systemického poradenství pro pracovní konzultanty. Konzultanti budou proškoleni v základech systemického poradenství a budou používat při individuální práci s účastníky projektu především tzv. systemické otázky.


Použití doprovodných a podpůrných opatření umožní uskutečnění třídenního intenzivního výcviku sociálních dovedností pro dvanáct účastníků projektu. Výcviku se mohou zúčastnit i těžce postižené osoby a v případě potřeby mohou mít i doprovod rodinného příslušníka či jiné osoby, např. osobního asistenta. Zkušenost pobytu mimo bydliště, pobyt se skupinou osob s podobnými problémy mohou být pro osoby se zdravotním postižením, které jsou často sociálně exkludované, velmi přínosnél


Místy realizace projektu budou centrála v Písku a pobočky v Jindřichově Hradci a Vimperku. Projektu bude ralizován 21 měsíců. 


 


 


 

Kdy, kde, pro koho

  • Termín realizace: 1. 2. 2012 - 31. 10. 2013
  • Cílová skupina: Cílovou skupinou projektu jsou osoby se zdravotním postižením (dále OZP).

Příjemce

  • MESADA, občanské sdružení
  • IČ: 26587955
  • Sídlo:
    • Ulice: nábřeží 1. máje
    • Číslo popisné: 2259
    • Městská část: Písek
    • Město: Písek
    • Kraj: Jihočeský kraj
    • PSČ: 39701
  • http://www.mesada.eu

Financování (v Kč)

Operační program Zaměstnanost


Více informací o projektu


 
16. 10. 2018