Zpět

Normální je pracovat!

Armáda spásy vybraným uchazečům z této skupiny osob nabídla od září 2009 pracovní poměr na 13 měsíců, a to ve vlastních střediscích – v kuchyních a prádelnách a po domluvě se zástupci měst pak úklidové a údržbové práce v dohodnutých lokalitách“, popisuje praxi hlavní koordinátor projektu Petr Cabák.

A právě v této chvíli přijde vhod pomocná ruka. Armáda spásy (AS) v ČR pomoc potřebným nabízí, také díky evropským penězům. V červnu roku 2009 spustila systematický motivační program s názvem „Normální je pracovat!“. Jeho cílem je podpořit lidi bez domova a ty, kterým jeho ztráta reálně hrozí. Účastníci se naučí jak si práci dlouhodobě udržet, jak se vymanit z životní krize a jak znovu začít.

Nejdříve jsem pracoval v kuchyni, pak jsem dostal nabídku jít dělat do prádelny. Po 9 měsících se mi naskytla možnost nastoupit na místo klempíře do jedné místní firmy. Skvělé na tom je, že si tak můžu vydělávat profesí, které jsem se vyučil. Účast v projektu mi určitě hodně pomohla a oceňuji také přístup psychologa (supervizora). Díky jemu jsem si hodně věcí uvědomil a to mi dodalo tak potřebné sebevědomí,“ vzpomíná pan Miroslav.

O tom, že tato snaha není marná, svědčí i případ pana Miroslava z Havířova. V padesáti letech ztratil práci a dostal se do finančních problémů. V azylovém domě naštěstí našel otevřené dveře i pomoc.

To, že lidem bez domova nestačí jen práci nabídnout, ale je nutné s nimi i poté systematicky pracovat, aby si ji dokázali udržet, vypovídá statistika havířovské pobočky AS. „V roce 2007 využilo našich služeb 95 klientů, z toho pouze 3 byli zaměstnaní a další 4 pracovali krátkou dobu. Přitom jsme jim pomohli zprostředkovat 45 pracovních míst,“ říká Petr Cabák.

A právě z toho důvodu nabízí AS zájemcům v Havířově, Opavě, Krnově a Šumperku nejen 30 pracovních míst, ale v rámci projektu organizuje pravidelná setkání klientů. „Tak můžeme probrat problémy, se kterými se podpořené osoby setkávají. A problémům zde také předcházíme. S blížícím se koncem projektu připravujeme účastníky projektu ke vstupu na trh práce,“ vysvětluje.

Je vhodné vyčlenit člověka, který připraví projektovou žádost a bude se podílet na samotné realizaci projektu. Je lepší nejdříve začít menším projektem a posléze realizovat projekt komplexnější,“ doporučuje Petr Cabák potenciálním zájemcům.

Armáda spásy získala téměř 10 milionů Kč. „Čerpání prostředků je dle našeho názoru složitější zejména pro organizace, které doposud nemají žádné zkušenosti s projekty financovanými z ESF. Na druhou stranu – MPSV poskytuje žadatelům o dotace velmi dobrý servis,“ zdůrazňuje.

 

Příjemce

Armáda spásy v ČR

Název

Systematický motivační program - "Normální je pracovat!"

Operační program

OP LZZ

zahájení

1. červen 2009

ukončení

31. leden 2011

náklady

9 730 120 Kč

Číslo

CZ.1.04/3.1.02/21.00136

Web

http://www.armadaspasy.cz

Kontakt

Jan Krupa, jan_krupa@czh.salvationarmy.org