Zpět

Tak trochu jiná kavárna

„Absolventi speciálních škol zůstávají často bez užitkusedět doma‚. Přemýšlela jsem, co by se s tím dalo udělat. Spojila jsem se proto s dalšími kolegyněmi a výsledkem je naše kavárna s pracovně-tréninkovým programem,“ vzpomíná autorka projektu, Vladislava Koldinská, která je zároveň speciální pedagožkou. „Příprava projektu nakonec trvala několik let. Obtížné bylo zejména najít vhodné prostory, ve kterých bychom mohli kavárnu provozovat. Nakonec se nám to ale podařilo a my jsme získali z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost přes 8 milionů Kč.“

„Tehdy jsem byla čerstvou absolventkou odborného učiliště, oboru cukrářka-pekařka. Teď obsluhuji zákazníky a občas pracuji i v kuchyni. Díky tomu mám možnost komunikovat s lidmi mnohem častěji, než kdybych jen seděla doma. A navíc vydělávám vlastní peníze. A to je pro posílení sebevědomí opravdu důležité,“ říká Tereza, která do kavárny nastoupila před rokem.

V rámci projektu dostane celkem 18 zájemců možnost pracovat rok a půl v kavárně. Během praktické přípravy se naučí obsluhovat hosty nebo připravovat nápoje. Díky tomu si osvojí pracovní návyky, pravidla a povinnosti. Naučí se spolupracovat s kolegy a řešit různé pracovní a sociální situace. To vše doplňují individuální a skupinové schůzky, na kterých si mohou účastníci popovídat o svých pocitech, o tom, čeho chtějí dosáhnout, a zpětně zhodnotit, jak se jim tato snaha daří. Teoretická část programu je pak zaměřena na získání orientace na trhu práce a znalostí potřebných při hledání zaměstnání. Nedílnou součástí je i poradenství.

Program běží něco přes rok a již nyní je jasné, že se jeho autorka trefila do černého: „Zatím se do projektu zapojilo 9 účastníků a dalších 9 pak nastoupí v březnu 2011. Zájemců je ale mnohem více, než jich můžeme přijmout,“ říká Vladislava Koldinská.  

 

Příjemce

Masopust, o.s.

Název

tréninková kavárna Atrium

Operační program

OP LZZ

Zahájení

1. červenec 2009

Ukončení

30. červen 2012

Náklady

8 630 722 Kč

Číslo

CZ.1.04/3.1.02/21.00012

Web

http://www.cafe-atrium.cz 

Kontakt

Vladislava Koldinská, koldinska@centrum.cz