Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na následující:
a) zda do finančního plánu (záložka náklady, hospodářský výsledek, cash-flow) zahrnovat také nepřímé náklady, resp. do příjmů/výnosů dotaci OP Z včetně pokrytí nepřímých nákladů.
b) pokud bude žadatelem nová OSVČ z cílových skupin, která si bude manažersky vše řídit sama, je správné zařadit náklady na její "mzdu" do přímé podpory cílové skupiny (Rozpočet v Žádosti) a náklady na řízení projektu pak budou pokryty z nepřímých nákladů? Tedy že položka Osobní náklady v Rozpočtu v Žádosti budou nulové?
Děkuji
Dobrý den, finanční plán zahrnuje všechny náklady, které se týkají Vašeho podnikání, což jsou také nepřímé náklady (např. energie). Do výnosů ve finančním plánu započítáváte dotaci s nepřímými náklady. Finanční plán zahrnuje všechny položky týkající se podnikání, ale rozpočet projektu jen položky, které chcete získat z dotace.
OSVČ si může na sebe (nebo na spolupracující osobu dle § 13 zákona o daních z příjmů a dle § 113 občanského zákoníku) uplatnit odměnu, a to v kap. 1. 1.1 rozpočtu nebo v kap. 1.1.6.1 rozpočtu pokud je osobou z cílové skupiny. Současně je povinna tuto skutečnost popsat v žádosti v části popis realizačního týmu, příp. také v příslušné části podnikatelského plánu. Obecně platí, že OSVČ nemůže zaměstnat sebe sama a manžela/manželku, tudíž nelze uvádět pracovní poměr na základě uzavřené pracovní smlouvy či dohody. Sociální a zdravotní pojištění OSVČ (nebo spolupracující osoby) není způsobilým výdajem projektu. V tomto případě je povinnost dodržování zákona o daních z příjmů na straně OSVČ a případné nedodržení bude sankcionováno finančním úřadem. Osobní náklady v rozpočtu nemusí být nulové, pokud zaměstnáte např. marketingové pracovníka nebo jinou pozici spojenou s řízením podniku, s marketingem nebo cílovou skupinou. Náklady spojené s řízením projektu jsou nepřímé náklady (např. poštovné).
Svatava Škantová
Komentáře k otázce