Zpět

Čajovna v Rolničce

Pavlíně je 21 let a Evropská unie, lépe řečeno evropské peníze, jí umožnily žít takový život, jaký vždycky chtěla. Má práci, dostává výplatu a každý den se učí nové věci. Patří mezi 39 osob se zdravotním postižením, kterým se to díky EU a úspěšnému projektu podařilo.

Pavlína se naučila připravovat medovník, těstovinový salát nebo toast. Když dostala svou první výplatu, cítila se šťastná. „Přemýšlela jsem, co si za to koupím. Myslím, že to byly kalhoty. Teprve teď se s penězi učím hospodařit,“ popisuje své pocity.

V roce 2006 získala Diakonie Českobratrské církve evangelické – středisko Rolnička podporu v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů v celkové výši 982 433 Kč. Během realizace projektu s názvem „Zvýšení pracovní integrace lidí s mentálním a kombinovaným postižením“ proběhlo celkem 10 aktivit, které pomohly lidem s handicapem zapojit se do běžného života. Naučili se například pracovat s počítačem, komunikovat s jinými lidmi a jejich výrobky nekončí v odpadkovém koši, ale jsou k dostání třeba na trzích. To přispělo k tomu, že získali pocit důležitosti a zvýšilo se jejich sebevědomí.

Díky úspěšnému projektu zaměstnává Rolnička čtyři klienty ve své vyhlášené čajovně, která je součástí chráněné dílny.

Peníze z EU putovaly také na doprovodné kulturní programy (vernisáže, výstavy, přednášky, promítání), které do čajovny přivedly nové návštěvníky. Během výtvarných kurzů v chráněných dílnách se klienti naučili spoustu dalších věcí a osvojili si nové rukodělné techniky. V neposlední řadě se Rolničce podařilo prohloubit dlouhodobou spolupráci s Úřadem práce v Táboře.

Firmy, které zvažují čerpání peněz z EU, se rozhodně nemusí ničeho bát. Mohou se obrátit například na podniky či sdružení, které už mají s podobným projektem zkušenosti. „Samotná realizace projektu je pak to nejjednodušší,“ uzavírá projektová manažerka Rolničky Monika Macáková.

 

Příjemce

Diakonie Československé církve evangelické – středisko Rolnička

Název

Zvýšení pracovní integrace lidí s mentálním a kombinovaným postižením

Operační program

OP RLZ

Zahájení

říjen 2006

Ukončení

březen 2008

Náklady

982 433 Kč

Číslo

CZ.04.1.03/2.1.25.2/2313

Web

http://www.rolnicka.cz/obsah/granty.php

 


Otevřít galerii
 
5.11.2010