Zpět

Čas pracovat

Čas pracovat

Vězení, dluhy, záznam v Rejstříku trestů. To není moc dobrá pozice pro to, najít si práci a začít nový život. Většina zaměstnavatelů požaduje čistý trestní rejstřík. Bez práce dluhy rostou a je jen krůček k tomu, skončit opět ve vězení.

Honza (42) si svůj trest odpykal, nyní je v podmínce. Chtěl by pracovat jako číšník – zkušeností z restaurací a hotelů má dost, jenže ví, že se škraloupem za majetkovou trestnou činnost to zatím není možné. Při tomhle povolání by navíc mohl uplatnit dobrou znalost němčiny – žije teď nedaleko Karlových Varů a tam se němčina víc než hodí. Realita je ale taková, že čistý trestní rejstřík po něm chtěli, i když se ucházel jen o místo pomocného personálu do hotelové kuchyně. „Mám pocit, že firmy teď na čistý trestní rejstřík víc hledí,“ myslí si Honza. 

Práci v kuchyni nakonec získal, i když výpis nedodal – zaměstnavatel na chybějící papír zapomněl. Bohužel musel Honza skončit sám – práce na směny se nedala skloubit s náročným dojížděním. Po propuštění z vězení se vrátil ke své matce do malého města a tam v noci už žádný spoj nejede. Honza nemá řidičák, natož vlastní auto.

Co ho ale po propuštění z vězení trápilo víc, byly dluhy. Naštěstí nebyly závratně vysoké, jenže došlo na exekuci a nyní jde o částku zhruba 70 tisíc korun. Jelikož je v podmínce, musí se pravidelně hlásit probačnímu úředníkovi. A právě Probační a mediační služba ho nasměrovala na organizaci RUBIKON Centrum, které už od roku 1994 pomáhá lidem překročit jejich trestní minulost a začlenit se zpátky do běžného života. „O existenci Rubikonu jsem už věděl z dřívějška, ve vězení jsem viděl jejich letáky, tak jsem si řekl, proč to nezkusit,“ vypráví Honza.

Domluvil si schůzku a od února letošního roku se zapojil do projektu Čas pracovat, na který RUBIKON Centrum získal dotaci z Operačního programu Zaměstnanost. Projekt nabízí klientům řadu aktivit přesně podle jejich individuálních potřeb. Honza tak mohl svoji finanční situaci zdarma probrat s dluhovou poradkyní. „Teď už vím, že pokud jde o dluhy, nejdůležitější je komunikace a ne to nechat být,“ říká Honza. S pracovní poradkyní projektu Petrou Třešňákovou pak pracovali třeba na vylepšení životopisu nebo nácviku prezentace trestní minulosti před zaměstnavatelem. 

Ze začátku Honza docházel na pobočku RUBIKON Centra několikrát měsíčně. Velkou výhodou projektu je také to, že umožňuje klientům proplácet cestovné, což Honza při dojíždění ocenil. Teď už navštěvuje RUBIKON Centrum méně, ale ví, že může kdykoliv zavolat, kdyby něco potřeboval. „Vždy klademe důraz na dobrovolnost, protože jedině tak je naše pomoc efektivní,“ říká Petra Třešňáková. „Honza je náš vzorný klient, přišel včas,“ dodává.

Na jaře se podařilo Honzovi získat práci u jedné stavební firmy. Nejprve pracoval na dohodu o provedení práce, a jelikož se osvědčil, nyní má do konce roku pracovní smlouvu. Podmínka mu skončí v roce 2019. Doufá, že do té doby se zbaví dluhů a podaří se mu ušetřit peníze na vysněný řidičák. V budoucnu si také chce požádat o výmaz z trestního rejstříku.

Do projektu se do konce srpna 2017 zapojilo celkem 190 lidí – z toho 70 v Karlovarském kraji, 65 ve Středočeském a 55 v Moravskoslezském kraji. 

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu Čas pracovat
Číslo projektu CZ.03.1.48/0.0/0.0/15_040/0002492
Příjemce

RUBIKON Centrum, z. s. 

Realizace projektu

1. 9. 2016 – 31. 8. 2018

Výše podpory

5 979 846,95 Kč

Web www.rubikoncentrum.cz

Otevřít galerii
 
28.3.2018