Zpět

Šance pro mladé

Šance pro mladé

Denisa Krajčířová patřila k mladým uchazečům o zaměstnání, kteří se po dokončení školy potýkali s typickým problémem – nedostatkem praxe. „Vystudovala jsem obor Kuchař–číšník a po dokončení školy jsem strávila půl roku na pracáku, kde se mi naskytla příležitost využít tenhle projekt. Ani to netrvalo tak dlouho a našel si mě můj současný šéf. Dříve jsem u něj dokonce chvíli brigádničila, takže moje adaptace tu byla o to jednodušší. Snad tu vydržím co nejdéle, protože jsem fakt spokojená,“ říká s úsměvem.

Projekt „Záruky pro mladé ve Středočeském kraji“ nabízí mladým nezaměstnaným lidem ze Středních Čech pozoruhodnou příležitost - motivuje zaměstnavatele, aby dávali nováčkům na pracovním trhu více šancí. Díky příspěvkům na jejich mzdu jsou totiž ochotnější umožnit jim získat nezbytné pracovní zkušenosti.

Denisa sklízí ze stolů použité nádobí a ihned spěchá za prodejní pult obsloužit nově příchozí zákazníky. „Teď po poledni to ještě není tak hrozné, protože lidi chodí na obědy spíše do restaurací. Odpoledne tu bude větší rušno,“ poukazuje na zatím jen pár obsazených stolů. Drobná blondýnka pracuje v útulné kavárně v centru Kutné Hory jako servírka už přes tři měsíce. Byť je právě zhruba v polovině dvanáctihodinové šichty, spokojenost i energie z ní doslova čiší. „Téhle šance si moc vážím. Načerpám super zkušenosti, spoustu jsem se toho už naučila. Navíc mě to tu opravdu baví, i díky fajn kolektivu,“ vyznává se.

Většina zaměstnavatelů hledá na trhu práce především lidi s praxí, což bývá pro absolventy problém. Mnoho z nich to od přijetí takového uchazeče nakonec odradí, protože člověku bez zkušeností se samozřejmě musí věnovat zvýšená pozornost s nejistým výsledkem,“ popisuje častou realitu manažerka projektu Lucie Havlinová z Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Příbrami.

Projekt určený lidem do 29 let s trvalým bydlištěm ve Středočeském kraji a maximálně tříletou pracovní zkušeností, kteří jsou v evidenci ÚP ČR evidováni déle než tři měsíce, si vytknul za cíl této věkové skupině pomoct. Mladí lidé tak mohou využít poradenství a nejrůznější motivační či rekvalifikační kurzy. To potvrzuje i Denisa Krajčířová: „Z šíře nabídky možných rekvalifikačních kurzů jsem byla až překvapená. Nabízeli toho opravdu hodně – i vyloženě pro pozici servírky. Mohla jsem si udělat třeba kurz míchání koktejlů,“ vzpomíná.

Nejdůležitější aktivitou je však samozřejmě hlavně „propojování“ uchazeče s potenciálními zaměstnavateli. Ti mají ostatně ještě jeden dobrý důvod člověka bez praxe přijmout – projekt totiž po dobu jednoho roku přispívá na jeho mzdu.

Během odborné praxe je pak se zaměstnavatelem i uchazečem neustále v kontaktu jeden z koordinátorů projektu. Kontroluje třeba i to, jestli i zaměstnavatel naučí účastníka to, co slíbil.

Aby si byly obě strany absolutně jisté, že chtějí do vzájemné spolupráce jít, umožňuje projekt také tzv. práci na zkoušku – poloviční úvazek po dobu tří měsíců. „Mladý člověk je pořád v evidenci úřadu práce, ale zároveň si zkusí, co ta konkrétní pozice obnáší. Někomu zkrátka může pomoct, když do celého pracovního procesu vpluje trochu pozvolněji. Pro mladé, kteří nikdy nepracovali a znají jen školu, to bývá skvělá zkušenost. Někdy je to pro ně šok, a ne vždy vydrží. Tu praxi jim ale už nikdo nevezme. Většinou se ale vzájemná spolupráce překlopí i do toho ročního plného úvazku. Zaměstnavatel tak vlastně od nás může dostat příspěvek až na rok a čtvrt, kdy se tomu mladému člověku věnuje,“ vysvětluje Lucie Havlinová s tím, že většina mladých na nově nabytém místě nakonec zůstane i po ukončení programu: „Podle našich informací je to více než 60 procent. Další třeba jdou za lepším, protože načerpali sebevědomí i pracovní zkušenosti. Už mají v životopisu rok praxe, což je vždycky velká výhoda, mohou si říct i o víc peněz,“ dodává.

Projekty „záruky pro mladé“ jsou realizovány i v dalších krajích Česka.

Název projektu

Záruky pro mladé ve Středočeském kraji

Číslo projektu

CZ.03.1.48/0.0/0.0/15_004/0000005

Příjemce

Úřad práce ČR

Realizace projektu

1. 1. 2016 - 31. 12. 2021

Web https://www.uradprace.cz/web/cz/zaruky-pro-mlade-ve-stc-kraji

Otevřít galerii
 
11.1.2022