Zpět

Dětství bez úrazu

„Musím říct, že jsme byli seminářem přímo nadšeni. Po letech různých a hrůzných školení jsme prožili opravdu výjimečné odpoledne. Vysoká úroveň přednášejících, výborné technické vybavení, napínavý a zajímavý obsah.... Prostě - nemuseli jsme poslouchat nic nudného nebo chronicky známého, všechny informace byly podány úžasně zajímavým až strhujícím způsobem. Každý učitel obdržel velké množství materiálů,“ pochvaluje si úroveň Alena Šefčíková ze ZŠ Ratibořická v Praze 9.

K předcházení úrazů stačí málo – dostatečně upravit prostředí, ve kterém se dítě pohybuje, aby pro něj bylo maximálně bezpečné. Navíc, jak je známo, příklady táhnou. Pokud tedy i my dospělí změníme chování a půjdeme dětem příkladem, například v používání ochranných pomůcek, odrazí se to na zvýšení jejich bezpečnosti. Tak třeba cyklistická přilba nebo autosedačka dokáží zachránit mnoho dětských životů.

Obecně prospěšná společnost Dětství bez úrazů se této problematice věnuje od svého založení. Proto připravila projekt, jehož cílem bylo proškolit pražské pedagogy v oblasti prevence úrazů a zároveň pro ně připravit takové materiály, které jim budou v ochraně dětí pomáhat.

Do programu se přihlásilo 1 515 učitelů ze 300 základních a středních škol. Školící akce se setkaly s velmi kladným ohlasem zúčastněných a za přínosný pokládají celý projekt i jeho samotní autoři: „Novou zkušeností bylo pořádání výběrových řízení podle přísných pravidel ESF. Jasná pravidla nám dala přesný návod, jak se tohoto úkolu zhostit, a zajistila transparentnost a hospodárnost využití prostředků z ESF. Administrace projektu byla poměrně náročnou činností vzhledem k množství dokumentů, které bylo třeba vytvářet, zpracovávat a archivovat. Na druhé straně tím bylo dáno jasně řízení a kontrola projektu. Vzniklé nesrovnalosti se ihned projevily a byly řešeny,“ uvádí ve zprávě k projektu.

 

Příjemce

Dětství bez úrazů, o.p.s.

Název

Vzdělávání pedagogů v oblasti prevence úrazů dětí

Operační program

JPD3

Zahájení

září 2006

Ukončení

srpen 2008

Náklady

7 643 800 Kč

Číslo

CZ.04.3.07/3.1.01.3/3155

Partneři

Vzdělávací Institut ochrany dětí, o.p.s., Mládež Českého červeného kříže, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, ZŠ genpor. Františka Peřiny, ZŠ Na Korábě

Web

www.urazydeti.cz