Podpora podnikového vzdělávání z evropských dotací pokračuje, MPSV vyhlásilo novou výzvu
Ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí vyhlásilo druhou březnovou výzvu zaměřenou na další profesní vzdělávání zaměstnanců v podnicích. Celkem budou podpořeny z Operačního programu Zaměstnanost plus projekty za 1,6 miliardy korun. Výzva navazuje na úspěšnou realizaci bezmála tří tisíc projektů, které byly podpořeny v předchozích letech.
MPSV nesouhlasí s některými závěry kontroly NKÚ ohledně podpory genderových auditů
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, zda Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo peněžní prostředky státního rozpočtu a Evropské unie na genderové audity a jejich implementaci účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy. Výtky NKÚ směřují zejména k otázce reálných dopadů do praxe u podpořených projektů a hospodárnosti vynaložených výdajů. S některými nálezy MPSV nesouhlasí, kontrolovaný projekt již ale skončil a kritéria nového projektu jsou nastavena jinak.
MPSV opět podpoří vznik dětských skupin, na novou výzvu je z fondů EU vyčleněno 300 milionů korun
Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vyhlásilo novou výzvu, která je určena na podporu dětských skupin. Bude tak opět možné žádat o evropské finanční prostředky, konkrétně z Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+). Peníze jsou určeny především na vytvoření kapacit nových dětských skupin a první rok jejich provozu. Dosud bylo z fondů EU podpořeno více než 1 200 dětských skupin a vytvořeno zhruba 17 tisíc míst za asi 7 miliard korun.
Projekt EURES+3Z Up! zkvalitní služby Úřadu práce a zatraktivní pracovní trh nejen pro zahraniční pracovníky
Služby Úřadu práce ČR pomůže do budoucna zlepšit nový projekt EURES+3Z Up!. Poskytované aktivity v oblasti zaměstnanosti se zásluhou projektu stanou dostupnější také cizincům, včetně držitelů dočasné ochrany, kteří do České republiky utíkají před válkou na Ukrajině. Součástí projektu bude digitalizace vybraných služeb úřadů práce a také rozvoj mezinárodní spolupráce.
Na projekty podporující začleňování Romů je připraveno 300 milionů korun
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) tři výzvy pro předkládání projektů zaměřených na integraci Romů. Celkem je do nich vyčleněno 300 milionů korun z evropských fondů. Tyto finance budou směřovat na podporu romských organizací, posílení občanských kompetencí Romů, potírání projevů nenávisti a na komunitní práci.
Díky podpoře MPSV vznikly dětské skupiny pro 20 tisíc dětí
Pomáhají řešit dostupnost předškolní péče a představují alternativu k mateřským školám. Dětské skupiny, jejichž legislativní ukotvení bylo iniciativou MPSV, se staly významnou součástí systému předškolní péče v Česku. Od roku 2016 fungoval v rámci resortu projekt Podpora implementace dětských skupin. Jeho cílem bylo pomáhat jak se zřizováním, tak i následným provozem dětských skupin. Těch nyní funguje 1 444 s celkovou kapacitou téměř 20 tisíc míst. Projekt v listopadu završila závěrečná konference, dětské skupiny ale MPSV bude podporovat i nadále.
Reakce MPSV na závěry kontroly NKÚ ohledně podpory rodinné politiky v letech 2018 až 2020
Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil závěry kontroly týkající se financování podpory rodinné politiky v letech 2018 až 2020. Cílem kontroly bylo prověřit, zda prostředky státního rozpočtu a EU přispěly k realizaci stanovených cílů a byly čerpány v souladu se zákonem. Výtky NKÚ směřují zejména k nedostatečnému sledování přínosů podpory a vyhodnocování plnění daných cílů. Se závěry kontroly se MPSV neztotožňuje a přináší své stanovisko.
Projekt Kompetence 4.0 otevírá cestu k modernizaci vzdělávání a aktivní podpoře zaměstnanosti v digitální době
Rychlý technologický pokrok na jedné straně usnadňuje náš každodenní život, na druhé straně má překotný rozvoj digitalizace a automatizace přímý dopad na trh práce. Schopnosti v digitální oblasti, které byly ještě před pár lety „jen“ výhodou, se dnes mění v nutnost. Na pracovním trhu mají šanci jen absolventi s dostatečným penzem znalostí a dovedností. Cílem projektu Kompetence 4.0, který již bezmála čtyři roky mapuje trendy 4. průmyslové revoluce, jejich praktický dopad a vliv na trh práce i vzdělávání, je identifikovat nově požadované dovednosti a navrhovat konkrétní postupy, které lze pak rychle aplikovat do vzdělávacího procesu.
MPSV a EU podpoří zavádění age managementu do firem. Byla vypsána nová dotační výzva
Ministerstvo práce a sociálních věcí v říjnu vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) výzvu pro předkládání projektů zaměřených na zavádění age managementu do firem. Jedná se o způsob vedení lidí, při kterém se přihlíží k věku a životní etapě zaměstnanců. O více než 230 milionů korun z evropských peněz mohou žádat obchodní korporace a státní podniky.
Projekt KOMPAS předvídá vývoj trhu práce již šest let, představil své výsledky
Projekt Predikce trhu práce – KOMPAS má za sebou závěrečnou konferenci. Zástupci MPSV, krajských platforem, MŠMT, Úřadu práce, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy i realizátoři projektu se shodli, že předvídání vývoje trhu práce je do budoucna nutným nástrojem, který je zapotřebí využít k tomu, abychom mohli efektivně modelovat vývoj zaměstnanosti. KOMPAS dokáže odpovědět na otázky, jakým směrem se bude v následujících letech ubírat pracovní trh nejen na národní úrovni, ale i v regionech.
MPSV vyhlásilo další dotační výzvu pro projekty, které pomáhají lidem prchajícím před válkou na Ukrajině
Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) výzvu pro předkládání projektů zaměřených na začleňování občanů Ukrajiny do české společnosti. O celkem 200 mil. Kč z evropských peněz mohou žádat nestátní neziskové organizace, poskytovatelé sociálních služeb a místní akční skupiny (MAS).
Konference ukázala směr sociálního podnikání v Česku, MPSV připravuje nový zákon
V pátek 7. října proběhla v pražském Martinickém paláci konference s názvem Směřování sociálního podnikání v České republice 2022. Zástupci MPSV na ní představili základní obrysy nového zákona o registrovaném sociálním podniku. Konference se zúčastnili také zástupci členských sítí, krajů, obcí, samozřejmě i samotných sociálních podniků. V rámci doprovodného programu proběhl na Malostranském náměstí také Jarmark sociálních podniků.
Projekt Obědy do škol pomáhá už sedmým rokem. V tomto školním roce znovu zajistí tisícům dětí obědy zdarma
Díky projektu Obědy do škol, který organizuje MPSV, budou i v aktuálním školním roce zdarma obědvat děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit hradit stravné z vlastních zdrojů. V projektu participují všechny kraje v České republice, důležité je ale také zapojení samotných škol. Oproti loňským 929 se letos připojilo 1 204 školských zařízení, což je zatím s přehledem nejvíce za celou dobu fungování projektu. Rozpočet byl navíc zvýšen z původních 65 milionů na 137 milionů korun. Reagujeme tak mimo jiné na zvýšení cen potravin, a tím i obědů.
MPSV z evropských dotací podpoří šance dětí a mladých lidí na budoucí pracovní uplatnění
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo na začátku října v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) dvě výzvy pro předkládání projektů, jejichž cílem je zlepšit uplatnění dětí a mladých lidí na pracovním trhu, a tím i jejich sociální postavení. První z nich se zaměřuje na mladé lidi do 29 let (včetně) a bude v ní k dispozici 1,2 mld. korun. Ve druhé výzvě, zaměřené na předškolní děti a žáky základních škol, bude rozděleno 300 mil. korun.
Pomoc existuje a není ostuda si o ni říct. Startuje osvětová kampaň Mít domov
Kampaň Mít domov informuje o tom, jak si v současné nelehké době udržet bydlení nebo jak jej získat. Informační kampaň v těchto dnech realizuje projekt Podpora sociálního bydlení, který zastřešuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.
MPSV podpoří z evropských peněz zaměstnanost v regionech
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v polovině září v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) výzvu na podporu zaměstnanosti v regionech. Zaměřuje se zejména na lidi ohrožené sociálním vyloučením. Projekty budou realizovat krajské pobočky Úřadu práce ČR, mezi něž bude rozděleno 400 mil. Kč.
Rovné příležitosti i slaďování práce s osobním a rodinným životem podpoří MPSV z evropských peněz
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) v srpnu hned několik dotačních výzev na podporu rovných příležitostí v Česku. První z nich se zaměřuje na podporu zaměstnavatelů při zavádění prvků flexibility a diverzity do pracovní kultury. Hlavním úkolem druhé výzvy je podpora státní správy při plnění úkolů vyplývajících z vládní Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Dnes vyhlášená výzva podpoří rovné odměňování a na ní na začátku září naváže další výzva, která má podpořit mladé lidi v nestereotypní volbě studia a povolání. Celkem je v těchto výzvách k dispozici 570 milionů korun.
MPSV podpoří z evropských zdrojů služby pro rodiny a neformální péči
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) dvě dotační výzvy na podporu přímé práce s rodinou. První výzva podpoří neformální pečující, kteří většinou pečují o své blízké v jejich přirozeném prostředí. Druhá z výzev se zaměří na zajištění péče o ohrožené děti, aby vyrůstaly v bezpečném a rodinném prostředí. Zároveň podpoří mladé lidi opouštějící náhradní péči. O peníze z těchto výzev mohou žádat zejména neziskové organizace, obce a jimi zřizované organizace, i poskytovatelé sociálních služeb. Celkem se mezi ně může rozdělit až 650 milionů korun.
Víte, které profese budou ve vašem kraji žádané?
Aktuálně v České republice zažíváme nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské unie, až za námi pak najdeme Polsko a Německo. Jak dlouho tento trend vydrží, které profese se nemusí bát o práci a co s trhem práce provede rozvíjející se digitalizace a robotizace? Kde a v jakém oboru bude chybět nejvíce kvalifikovaných zaměstnanců, komu nejvíce prospějí zkrácené úvazky? Nejen na tyto otázky nabízí odpovědi projekt Predikce trhu práce – KOMPAS.
MPSV nesouhlasí s některými závěry kontroly NKÚ ohledně financování podpory sociálního podnikání
Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil závěr kontroly týkající se vynakládaných peněz státu a Evropské unie na podporu sociálního podnikání v letech 2015 až 2021. Kromě MPSV se v této souvislosti NKÚ zaměřil na také Ministerstvo pro místní rozvoj. Cílem kontroly bylo prověřit, zda prostředky ze státního rozpočtu a Evropské unie určené na podporu sociálních podniků byly poskytovány a čerpány účelně, efektivně a v souladu s právními předpisy. Výtky NKÚ směřují k nejasně nastaveným pravidlům a neefektivitě vybraných projektů. Se závěry kontroly se nicméně MPSV neztotožňuje a podává vysvětlení.