Zpět

Nejsme na odpis

Nejsme na odpis

Romanu Mravíkovou projekt „propojil“ s majitelem útulného stylového obchůdku se zdravou výživou v samém centru Hradce Králové. I po měsíci v nové práci doslova srší spokojeností. „Když jsem se o téhle příležitosti dozvěděla, ještě ten den jsem se tady byla podívat. Okamžitě jsem věděla, že to beru. Krásný obchod s kvalitním sortimentem. Jsem moc šťastná. Nejlepší na tom je, že si můžu stoprocentně stát za tím, co prodávám. Tenhle typ zboží totiž sama kupuju,“ poukazuje na voňavý sortiment krámku. Věří, že spolupráce s novým zaměstnavatelem potrvá déle než podporovaný čas. „Stoprocentně bych chtěla zůstat i po roční době. Vlastně bych se nebránila, kdybych to tu dotáhla až do důchodu,“ uzavírá se smíchem.

Projekt “Aktivní v padesáti v Královéhradeckém kraji” představuje pro věkovou skupinu 50+ mimořádnou příležitost, jak si najít práci. Podporuje totiž její další vzdělávání, rekvalifikace, a poskytuje jí také odborné poradenství nebo konzultace. Motivuje však i potenciální zaměstnavatele. Pokud se totiž rozhodnou uzavřít s takovým člověkem spolupráci, dostanou po dobu jednoho roku příspěvek na jeho mzdu. Zaměstnáním padesátníka tak prakticky mohou jen získat. 

Nikdy bych nevěřila, kolik námahy dá najít si po padesátce práci. Na úřadu práce jsem byla skoro dva roky. Obeslala jsem kde co, ale odpověděli snad jen ve dvou případech,“ vypráví Romana Mravíková své trable s hledáním zaměstnání. Vyučená dámská krejčová má přitom ve svém životopise třeba i místo vedoucí v reklamní agentuře. „Občas mi přišlo, že jsem v tomhle věku už odepsaná,“ krčí rameny tato šarmantní a komunikativní dáma.

Na projekt ji upozornila jedna z jeho koordinátorek. „Samozřejmě jsem souhlasila. Překvapilo mě, jak bylo vše jednoduché. Jen si mě vlastně zaregistrovala do počítače. Chodila jsem tam potom nějaký čas na konzultace. Bylo to celé takové jinačí, než když se klasicky hlásíte na pracáku. Mnohem příjemnější, zevrubnější. Zdálo se mi, že i ta pracovnice na mě měla víc času,“ popisuje.

Projekt se ukázal být pro paní Mravíkovou trefou do černého. Stejně jako pro mnoho dalších padesátníků a starších, kteří na Královéhradecku nemohli najít odpovídající zaměstnání. Ať už kvůli svému věku či nedostatečné kvalifikaci.

Na trhu práce je tato věková skupina stále znevýhodněna a náš projekt by jí měl pomoct. V rámci něj si tito lidé mohou kvalifikaci doplnit, což jim může usnadnit získat adekvátní práci,“ říká manažerka projektu Martina Täubnerová z Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Hradci Králové. Komplexní program staví na poradenství, vzdělávání a následném zaměstnávání klientů. „Klienta zpravidla do programu doporučí jeho styčný pracovník z úřadu práce. Potom se s ním sepíše osobní plán a shrnou se jeho pracovní zkušenosti – co dělal, co by mohl dělat, co ho zajímá a kam by se chtěl dále v pracovním životě ubírat,“ vysvětluje, jak celá spolupráce začíná. 

Takto zaregistrovaného uchazeče potom může oslovit přímo potenciální zaměstnavatel. Pokud tak opravdu učiní, může mu ÚP ČR díky projektu až jeden rok přispívat na mzdu nového pracovníka. Nemá tak vlastně co ztratit. „Zaměstnavatelé si ty lidi v podstatě otestují. Zbaví se tím předsudků, kterých je v zaměstnávání této věkové skupiny mnoho, že bývají hodně nemocní, pomalí, nebo že se už špatně učí nové věci. Díky příspěvku nic neriskují. A ve většině případů nakonec zjistí, že taková spolupráce je příjemná i pro ně. Spousta našich klientů totiž na tom místě zůstala i po ukončení dotace. Samozřejmě, že ne vždycky. Někdo po roce skončí, a buď se vrátí do evidence, nebo si najde jinou práci. Tato zkušenost ho ale v každém případě posune, ztratí ostych, načerpá nové sebevědomí a praxi. To všechno jeho cenu na trhu práce zase o něco zvýší,“ vypočítává Martina Täubnerová.

Název projektu

Aktivní v padesáti v Královéhradeckém kraji

Číslo projektu

CZ.03.1.48/0.0/0.0/15_010/0000019

Příjemce

Úřad práce ČR

Realizace projektu

1. 3. 2016 - 30. 6. 2022

Web

https://www.uradprace.cz/aktivni-v-padesati-v-kralovehradeckem-kraji


Otevřít galerii
 
14.10.2020