Zpět

Klíč ke změně

I v dnešní době bohužel existuje mezi obyvateli ČR řada skupin ohrožených sociálním vyloučením. Tou nejpočetnější jsou romské komunity v okrajových čtvrtích některých měst. Bohužel problémy v těchto lokalitách často přerůstají únosnou mez.

Za těch pár let, co takto pracuji, se toho podařilo hodně. Padlo i trestní oznámení na lichváře. Sama jsem si to prožila, takže vím, co to obnáší," říká asistentka Soňa Holubová. Za velký problém považuje společně s lichvou i drogy a úvěrové podvody.

Například v Ostravě se velkým problémem stala lichva. Sociálně ohrožené skupiny Romů se v krizové situaci a finanční nouzi začaly obracet na místní lichváře, od nichž si půjčovaly peníze, většinou na 100% úrok (tzv. intereše). Právě na tuto skutečnost reagovalo občanské sdružení Vzájemné soužití, které vypracovalo projekt „Klíč ke změně“. Jeho hlavním cílem byla prevence kriminality. Původně pilotní program dnes běží pod křídly sdružení v několika dalších městech. Finance na jeho spuštění získali realizátoři z Evropského sociálního fondu – Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů. Celkem to bylo více než 13,5 milionu Kč.

Podstatou projektu je poskytování služeb přímo v terénu. Potřební se mohou obracet na česko-romské asistenty, kteří potenciální klienty také sami vyhledávají. Hlavní devizou této služby je důvěra, neboť jedině s tou v terénu obstojí.

Policejní asistence má kromě dotací z Evropské unie i podporu státu. Bezplatné sociální služby mohou lidé využívat i v Chebu, Plzni, Karviné či v Brně, kam ostravští své „know-how“ předali.

 

Příjemce

o. s. Vzájemné soužití

Název

Klíč ke změně

Operační program

OP RLZ

Zahájení

duben 2006

Ukončení

březen 2008

Náklady

13 699 302 Kč

Číslo

CZ. 04.1.03/2.1.15.2/0057

Web

www.vzajemnesouziti.estranky.cz/stranka/klic-ke-zmene

 

 


Otevřít galerii
 
5.11.2010