Zpět

Levandulovna

Levandulovna

V severním podhůří Jizerských hor, v Raspenavě, vznikl environmentální sociální podnik plný vůně levandule. Ač v podhůří, Raspenava leží v nadmořské výšce 350 m, kde se Jizerské hory strmě svažují a dále pokračuje už jen nížina až k Baltskému moři. Teplé mírné klima spolu s vhodnou půdou tak vytváří podmínky pro pěstování levandule přinejmenším příhodné.

Z Operačního programu Zaměstnanost byl podpořen celý podnikatelský záměr projektu, od vysazení 2 500 rostlinek levandule, přes pracovní sílu obhospodařující pole a sklizeň květů, jejich sušení, macerování a destilaci, po výrobu a balení hotových produktů a jejich prezentaci a nabídku na trhu. Výrobků je celá řada, ty kosmetické osloví zákazníky, kteří preferují ekologické přírodní produkty, potravinové výrobky využijí zákazníci, kteří rádi experimentují v kuchyni nebo vedou gastro provoz a dekorační výrobky ti, kteří mají rádi vůni a barvu levandule. Výrobky jsou certifikované a nesou označení „Regionální produkt Jizerských hor“.

Celá výroba je realizovaná šetrně k přírodě a krajině, snaží se o využití odpadu z biomasy, nepoužívá plasty a při správné péči o keříky levandule je dlouhodobě udržitelná. Podnik je tak nezávislý na surovinách a dodavatelích a má šanci prosperovat dále do budoucna.

Projekt navíc podporuje původní druhovou rozmanitost doplňkovým pěstováním bylinek a květin, přilákáním hmyzu a ptáků, snaží se vymýtit invazivní druhy v krajině, a zachováním travnatých pásů mezi levandulí zadržuje vodu v krajině. V neposlední řadě vytvořil 3 pracovní místa pro znevýhodněné osoby na trhu práce, pro matky s dětmi do 10 let, které potřebují z různých osobních důvodů flexibilní pracovní dobu.   

 

Název projektu

Levandulovna

Číslo projektu

CZ.03.2.60/0.0/0.0/17_129/0014003

Příjemce

Levandulovna s.r.o.

Realizace projektu

1. 9. 2019 - 30. 8. 2021

Web

www.levandulovna.cz

 

 

 

 

 

 

 

    


Otevřít galerii
 
27.10.2022