Zpět

Most k rovnováze mezi rodinou a kariérou

Moderní svět klade důraz na budování profesní kariéry. Dilema, zda pokračovat v kariéře nebo mateřství, nemá jednoduché řešení. Ještě těžší je návrat po mateřské do zaměstnání a nejtěžší vůbec pak umění skloubit péči o rodinu s kariérou. Příběh Hany Uhýrkové z Liberce vypráví o tom, že se to dá.

Video k příběhu naleznete zde.

Dosavadní život třicetileté Hany Uhýrkové se hodně podobá dnešnímu životu jejích vrstevnic. Do Prahy přišla na studia ze Šluknova a po absolvování Fakulty financí a účetnictví na VŠE našla v hlavním městě dobré a především perspektivní uplatnění, slibující kariérní růst. Podřídila tomu svůj život a byla spokojená.

Změna nastala, když jsem otěhotněla a můj partner, budoucí manžel, byl profesně spojen s Libercem,“ popisuje zásadní zlom ve svém životě Hana. Odstěhovala se na sever Čech a záhy se začala starat o syna Mikuláše. Jak kluk rostl, začala stále více přemýšlet o tom, co bude dělat dál.

Na Liberecku a v okolí ženy tradičně pracovaly v textilkách a dnes velmi obtížně hledají nějaké pracovní uplatnění,“ uvedla nás do situace na tamním pracovním trhu Ivona Sulovská, koordinátorka projektu Most k rovnováze mezi rodinou a kariérou, zastřešený centrem Kašpar.

To vzniklo z iniciativy maminek na mateřské dovolené, které si uvědomily, že návrat do profesní praxe není ve zdejších podmínkách zcela jednoduchý. Liberec a vlastně i všechna další města a regiony se v otázce pracovních příležitostí a možností uplatnění nemohou s Prahou vůbec srovnávat. Projekt proto nabízí osm specializovaných kurzů. Primárně byly určeny mladým maminkám, ale čas ukázal, že některé z nich jsou zajímavé i pro muže. Začaly se tedy nabízet i jim. Dnes už projektem prošlo přes dvě stovky žen i mužů.

Že oba zůstanou v Liberci natrvalo, se Hana s manželem rozhodli už dávno. Společně také zamítli teoretickou možnost, že by se Hana pokusila navázat na svou kariéru v Praze a do hlavního města za prací dojížděla. Zkusili proto využít nabídku centra Kašpar. S ohledem na dosavadní praxi se Hana rozhodla pro kurz Základy podnikání.

Byla to vcelku logická volba, chtěla jsem o svoji budoucnosti rozhodovat samostatně, být svoji vlastní paní. Kurz nás seznámil nejen s tím, co to podnikání je, o jaký legislativní základ se opírá, ale především, a toho si cením nejvíce, o čem podnikání vlastně je. Tedy že ani ne tolik o zbohatnutí, jako o tom slušně se uživit a moci věci profesní i rodinné řídit podle svých představ, byť to bývá někdy hodně těžké,“ zdůvodnila svůj výběr Hana Uhýrková.

Ještě jednu obrovskou devizu nabídli organizátoři účastníkům, tedy především účastnicím, kurzů centra Kašpar. Hlídání dětí. Zatímco se mámy vzdělávaly, staraly se o jejich ratolesti přímo v budově, kde kurzy probíhaly, školené chůvy. Po dohodě bylo možné si jejich hlídání objednat třeba i domů. „S takovou nabídkou jsem se nikde jinde nesetkala, hodně mi to pomohlo,“ libuje si Hana.

V případě Hany osud kartami opět malinko zamíchal. Sotva po ukončení kurzů založila „eseróčko“ a její malá společnost, zaměřená na účetnictví a poradenství, začala brát první zakázky, znovu otěhotněla. „To ale vůbec nevadí, teď už si s tím poradím,“ směje se Hana, která čeká dalšího chlapečka a pokračuje: „Jsem moc ráda, že jsem do kurzu šla a zvolila právě tuto cestu. Odkládat to a jít do toho po narození druhého dítěte, by bylo mnohem těžší. Udělala jsem dobře.“

Tady náš příběh končí. Optimisticky. Haně Uhýrkové se i díky projektu daří skloubit vlastní kariéru s péčí o rodinu. A o to tvůrcům projektu přeci šlo ...


Otevřít galerii
 
30.8.2016