Zpět

Práce je cíl

Práce je cíl

Lidé z Mírové a dalších lokalit v Klášterci nad Ohří trpí sociálním vyloučením, jsou stigmatizovaní a naráží na množství vnitřních a vnějších překážek. Zaměstnavatelé je často nechtějí zaměstnat, neboť značnou část z nich tvoří Romové. Bez pomoci nejsou proto tito lidé schopní překonat bariéry, které jim brání svou situaci změnit.

V Klášterci nad Ohří naštěstí působí organizace RADKA z. s. (jedná se o zkratku Rodiče a děti Kadaně), která letos oslaví již šestnáctileté výročí. Z původního pole působnosti se dnes rozrostla do spolku nabízejícího služby pro široké spektrum klientů a lokací. Pracovní poradkyně Petra Trepešová, která je s klienty nejvíce v kontaktu, k organizaci říká: „RADKA má několik center a jedním z nich je sociální centrum. To má 2 registrované sociální služby: odborné sociální poradenství a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. K tomu máme 2 projekty na zaměstnanost. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte nás na dni otevřených dveří. Ten se koná vždy kolem svátku jména Radka!“ Jedním z projektů, které RADKA z. s. realizuje v rámci podpory z OPZ je i ten s názvem „Práce je cíl“.

Věra (48) žije ve vyloučené lokalitě Klášterce od roku 2000. Je jedna z těch aktivnějších, a proto se hned snažila hledat práci. „Jelikož mám zdravotní omezení, sháněla jsem práci na ranní směnu. Mám problémy s krční páteří, tak mě napadlo zajít do centra a dát požadavek na práci“ popisuje svou situaci Věra. Práci se jí sice podařilo sehnat, ale z hlediska zdravotního se ukázala jako nevyhovující. Do toho se přidaly další problémy. „Měla jsem potíže s klukem, tak jsem začala chodit do kurzu, abych to všechno zvládla. To mi vyřešilo hodně. Dozvěděla jsem se, jak máme navzájem změnit chování,“ vypráví o zapojení do projektu. V rámci motivačního kurzu a hledání práce postupně získala Věra zpět ztracenou sebedůvěru a přes pracovní poradkyni jí bylo zprostředkováno zaměstnání v úklidové firmě, které jí baví. Věru chválí i Petra Trepešová a oceňuje především její snahu o aktivní spolupráci. Původně byla Věra přijata pouze na brigádu, a když se uvolnilo místo, tak na stálo.

To, že má projekt smysl, dokládají i čísla. „Daří se nám v rámci pracovního poradenství a pracovní asistence umisťovat klienty. V Klášterci jsme měli od roku 2017 30 klientů, se kterými jsme vypracovávali individuální plán, v 58 % jsme byli úspěšní -podařilo se je umístit do zaměstnání nebo třeba vyřešit aktuální pracovní problém, “ uzavírá vyprávění Petra Trepešová.

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu

Práce je cíl

Číslo projektu

CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_042/0006165

Příjemce

RADKA z. s.

Realizace projektu

1. 4. 2017 - 30. 3. 2020

Výše podpory

2 722 750,- Kč

Web https://radka.kadan.cz/uvodni-stranka/projekty/prace-je-cil/

Otevřít galerii
 
21.7.2020