Zpět

Právo na důstojný život

V České republice působí více než 2 000 poskytovatelů sociálních služeb. Patří mezi ně například nestátní neziskové organizace, obce, obchodní společnosti nebo kraje. Zaměstnávají asi 50 tisíc lidí a nabízejí okolo 5 tisíc registrovaných služeb. Většinu ze statisíců jejich klientů tvoří senioři, lidé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi nebo ti, kteří žijí tzv. na okraji společnosti.

„Za největší přínos projektu pokládáme celkový dynamický rozvoj organizace, ať už v oblasti samotného poskytování sociálních služeb pro lidi s handicapem nebo v oblasti finančního řízení a managementu. Bez evropských projektů bychom nebyli schopni zrealizovat ani jednu sociální službu a rozvoj organizace by možná velmi stagnoval,“ upozorňuje Ludmila Dostálová, ředitelka charity.

Sociální služby pomáhají lidem žít běžný život. Díky nim mohou pracovat, nakupovat, navštěvovat školy nebo místa víry. Mohou aktivně trávit volný čas. Jsou schopni postarat se o sebe a svou domácnost. Sociální služby vedou k zachování co nejvyšší kvality a důstojnosti jejich života. A o to se snaží i v Oblastní charitě v Moravské Třebové. Už v roce 2006 organizace otevřela díky evropským penězům denní stacionář Domeček, určený lidem s mentálním postižením. Je to jediná služba tohoto druhu v celém regionu a pomáhá klientům žít maximálně samostatný život.

Provozovatelé oblastní charity se ale rozhodli neusnout na vavřínech a své služby ještě zlepšit. Připravili proto další projekt a opět uspěli. „Podstatou bylo zlepšit celkovou profesní i profesionální úroveň organizace, zajistit technické i materiální zázemí pro finančního manažera, vytvořit tuto pozici a podniknout všechny kroky k jejímu udržení,“ vysvětluje ředitelka Ludmila Dostálová.

Do projektu se zapojilo mnoho lidí nejen z řad pracovníků nebo klientů Domečku. Mezi účastníky byli zástupci města, kteří se spolupodíleli na tvorbě strategického plánu organizace. Významnou roli při zlepšování kvality poskytovaných služeb sehráli i externí poradci.

Firmám, které se stále rozhodují, zda mají požádat o podporu z EU nebo ne, doporučuje Ludmila Dostálová následující: „Nebát se. Pokud je firma schopná nastudovat si metodiky projektů, promyslet si důkladně záměr svého projektu a najít vhodnou výzvu, není těžké dosáhnout na evropské peníze a projekty úspěšně realizovat.“

 

Příjemce

Oblastní charita Moravská Třebová

Název

Stabilizace poskytování sociálních služeb Oblastní Charitou Moravská Třebová prostřednictvím posílení její kapacity

Operační program

OP RLZ

Zahájení

září 2007

Ukončení

červen 2008

Náklady

517 000 Kč

Číslo

CZ.04.1.03/2.3.15.3/0171

Partneři

bez oficiálních partnerů - spolupráce se Speciální školou v M. Třebové, s Úřadem práce a městem Moravská Třebová

Web

www.ochmt.cz

 


Otevřít galerii
 
5.11.2010