Zpět

Praxí k práci

Maturita nebo absolutorium na vyšší či vysoké škole by měly být startem pracovní kariéry. Často ale nejsou. Jedním z důvodů je absence pracovní praxe. V době, kdy je volných pracovních pozic málo, se hodně mladých lidí ocitá v začarovaném kruhu. Zatím nemají praxi, a protože jim chybí, jsou zaměstnavateli odmítáni s odkazem na nedostatečné pracovní návyky. Ale ty nezískají, pokud práci neseženou. Setkala se s tím i Simona Jeriová.

Rodačka ze Štětkovic nedaleko Sedlčan měla o svém pracovním životě dlouho jasno. Absolvovala střední ekonomickou školu a z vyšší odborné školy získala titul diplomované specialistky. Myslela si, že najít místo na pozici účetní nebude zase tak veliký problém. Opak byl pravdou.

Řekla mi o speciálním projektu, který je zaměřen na uchazeče o zaměstnání do pětadvaceti let se středoškolským nebo i vyšším vzděláním a s nulovou nebo kratičkou pracovní praxí. Kdybych se do něj dostala, mohl by mi výrazně pomoci,“ pokračuje Simona.

Práci jsem hledala opravdu intenzivně. Začala jsem vlastně už v posledním ročníku školy. Surfovala jsem po internetu, psala e-maily. Problémem se ukázala nulová praxe. Naplno jsem si to uvědomila, když jsem zaslala svůj životopis na Finanční úřad v Sedlčanech a následně telefonicky mluvila s tamní paní ředitelkou,“ začíná Simona vyprávět svůj příběh. Ta jí vysvětlila, že bez praxe ji na volnou pozici nyní přijmout nemůže. Naštěstí ale Simoně poradila, jak situaci řešit.

Projekt sám stručně přiblížila jeho koordinátorka pro okresy Beroun, Rakovník a Příbram Mgr. Lenka Neumannová: „Praxe je začátek 2 navazuje na předcházející projekt stejného jména. Účast v něm umožní uchazečům ze Středočeského kraje lepší start jejich profesní kariéry. A to díky absolvování rekvalifikace a pracovní praxe, kde získají  kvalitní pracovní návyky.“

Nastoupila jsem po úspěšném absolvování výběrového řízení. Začala jsem jezdit do Příbrami na týdenní vstupní modul. Sešla se tam docela zajímavá parta lidí. Snad každý z jiné školy. Všichni už měli nějakou negativní zkušenost s hledáním zaměstnání. Už jen samotná výměna zkušeností, jak kdo hledal práci a s čím se setkal, byla přínosná,“ říká Simona.

Simona se do projektu aktivně zapojila krátce po prázdninách. Kromě poznávání nových lidí se každý z účastníků zdokonalil v několika klíčových dovednostech. Naučili se správně psát životopis, motivační dopis, přínosem byly i rady, jak „číst“ inzeráty na pracovní pozice a důležitá byla také zkouška přijímacího pohovoru. Následoval rekvalifikační kurz.

Na výběr byl kurz administrativního pracovníka nebo kurz práce na počítači zakončený certifikátem ECDL,“ říká Lenka Neumannová, lektorka Simoniny skupiny. První z rekvalifikačních kurzů se ukázal jako vhodnější pro absolventy spíše technických škol a počítače zase pro gymnazisty a absolventy ekonomických škol.

Začala jsem jezdit do Prahy na rekvalifikaci PC,“ říká Simona a přiznává, že radost z toho neměla. „Trvalo to tři týdny a z počátku jsem se bála, že to nezvládnu. Ukázalo se však, že práce s PC není vůbec tak těžká, začalo mě to bavit a závěrečnou zkoušku jsem zvládla snadno, což se ne každému podařilo.

Na projekt Simona ráda vzpomíná: „Mohu ho jen doporučit. Člověka hodně naučil a také mu dal možnost poznat lépe sama sebe. Prostě by takových projektů mělo být víc, nejen pro absolventy škol.“

To hlavní, co projekt nabízel, však mělo teprve přijít. Pracovní praxe. V případě Simony probíhala přímo na Úřadu práce v Sedlčanech. „Tím vlastně začal můj pracovní život,“ přiznala Simona a dodala, že praxe se po pár měsících změnila v nabídku nástupu do řádného pracovního poměru. Dnes na Úřadu práce pomáhá zprostředkovávat práci jiným.

 

Příjemce Úřad práce v Příbrami
Název Praxe je začátek 2
Operační program OP LZZ
Zahájení 1. únor 2011
Ukončení 31. leden 2013
Náklady 28 493 220,00 Kč
Číslo CZ.1.04/2.1.00/13.00088
Partneři ÚP ve Středočeském kraji
Web http://portal.mpsv.cz/sz/local/pb_info/esfpb

Otevřít galerii
 
6.6.2018