Zpět

S pomocí to zvládneme

Jsou nemoci a nemoci. Z rýmy se člověk vykurýruje v řádu dnů, léčba jiných trvá měsíce i roky. A jsou i nemoci, které zatím léčit neumíme. K nim patří Aspergerův syndrom, jedna z poruch autistického spektra. Postižení mají problémy v komunikaci a ve společenských vztazích. To, že by si našli a udrželi práci, se zdá skoro nemožné. Ale jak dokazuje příběh 36letého Radka, někteří to přesto dokáží.

Radek byl hyperaktivní dítě a už od malička mu lékaři předepisovali sedativa. V sedmi letech mu diagnostikovali lehkou mozkovou dysfunkci. Dostal další léky, ve druhé třídě musel opustit školu a přes rok strávil na dětské psychiatrii. Pak lékaři došli k tomu, že trpí schizofrenií. Následovala další léta užívání medikamentů. Nakonec Radkovi lékaři řekli, že se spletli a že schizofrenikem není. Neuroleptika mu ale stačila poškodit buněčnou membránu.

Na základní škole jsem se mezi ostatními cítil sám, byl jsem šikanován a upínal se jen k tomu, že se to zlo přeci jen jednou zlomí. Na střední škole se moje potíže prohloubily a já myslel, že školu ani nedokončím. Nakonec jsem ale zvládl i maturitu,“ popisuje Radek potíže svých školních let. 

Léta běžela a potíže neustupovaly. Až po třicítce se nakonec přišlo na to, že Radek trpí Aspergerovým syndromem. Toto onemocnění se v minulosti totiž diagnostikovalo velmi vzácně. Pro Radka bylo nejhorší, že musel projít vzděláním bez patřičné podpory. Po škole si sice našel zaměstnání v matčině firmě, necítil se tam ale dobře. O práci nakonec přišel. „Nebylo to pro mne prostě vůbec dobré období. Myslel jsem si dokonce chvílemi, že si práci už nikdy nenajdu,“ posouvá se ve svém příběhu Radek dál.

To, že trpí Aspergerovým syndromem, se dozvěděl až od odborníků ve společnosti APLA Praha, která se už dlouhá léta specializuje na odbornou pomoc lidem s autismem. APLA nabízí klientům řadu specializovaných programů, které jim pomáhají uplatnit se na trhu práce. Realizace takového záměru ale vyžaduje velmi intenzivní a komplexní práci s klienty na rozvoji jejich znalostí v oblastech hledání zaměstnání, samotné vyhledávání, ale také rozvoj sociálních, emočních a komunikačních dovedností, jejichž deficit je jedním z projevů Aspergerova syndromu a může tak být překážkou v získání zaměstnání.

„Využíval jsem služby sociální rehabilitace, terapeutického střediska a volnočasových aktivit, pracovní konzultace, edukační pobyt v Bohnicích, skupinovou terapii, individuální terapeutické konzultace, skupinové nácviky sociálních dovedností a tak dál. Bylo toho hodně a hlavně mi to pomáhalo. A také jsem díky tomu poznal spoustu kamarádů. To nejlepší ale na konec. Odborníci z APLA mi pomohli najít práci!“ vypráví Radek.

APLA pomohla Radkovi sestavit životopis, psát motivační dopisy a trénovat vystupování na přijímacím pohovoru. Záhy získal zaměstnání na poloviční úvazek. Pracuje jako administrativní pracovník v jedné pražské počítačové firmě. Na začátku měl k dispozici asistenta, který mu pomáhal se zapracováním i mezilidskými vztahy. Asistenti jsou klientům k ruce tak dlouho, dokud je potřeba. Tedˇuž Radek chodí do práce sám. A troufá si i na delší úvazek!  

Pro lidi s Aspergerovým syndromem je velmi důležité začlenění do pracovního kolektivu, který pro ně hraje klíčovou roli. Může být tolerantní, chápající a pomáhající nebo také lhostejný a ignorující a také často velmi útočný a zraňující. To pak může vést k tomu, že člověk s touto poruchou je pod velkým tlakem a čím dál více selhává nejen v pracovních úkolech, ale také v sociálních interakcích.

Zdá se ale, že Radek má v tomto ohledu štěstí. O lidech, se kterými pracuje, mluví jen s nadšením. Společně chodí na obědy a setkávají se i mimo práci na různých akcích. „V práci se mi líbí a rád bych u ní zůstal. Myslím si dokonce, že bych zvládl větší úvazek,“ říká.

Příjemce

Asociace pomáhající lidem s autismem - APLA Praha, Střední Čechy, o.s.

Název

S pomocí to zvládneme - podpora lidí s autismem při vstupu na trh práce

Operační program

OP LZZ

Zahájení

1. duben 2013

Ukončení

31. březen 2015

Náklady

5 740 394,56 Kč

Číslo

CZ.1.04/3.3.05/96.00293

Web

http://www.praha.apla.cz

Otevřít galerii
 
6.6.2018