Zpět

Svařováním ke štěstí

Kapičky potu stékají nepřetržitě z čela po obličeji až dolů pod košili, cítíte vlastní tep, vzduch stojí a kromě žáru ze svářečky vás oteplují halogeny, které zajišťují osvětlení na noční směně. Tak popisuje svou práci pan Ladislav, svářeč z Ostravy. Za radost z dobře odvedené práce to ale, podle něj, stojí.

Během života jsem vystřídal mnoho zaměstnání. Jsem vyučený elektrikář, to jsem dělal 15 let. Také jsem ale dělal topiče a třeba i zedníka. Pak ale společnosti zkrachovaly, přestaly platit a podobný scénář se několikrát opakoval. Čím jsem byl starší, tím hůře se práce hledala,“ vypráví devětapadesátiletý Ladislav.

Než pan Ladislav nastoupil do svářečské školy, byl rok a půl nezaměstnaný, ačkoliv měl zkušenosti z mnoha oborů. Sám ale tvrdí, že zrovna na Ostravsku lidé hledají práci i mnohem déle. „Kurz jsem našel náhodou přes inzerát v časopise. Hned jsem zareagoval a prošel pohovory, prohlídkami u lékaře a nakonec si mě vybrali. Stejně tak se to povedlo i mému kamarádovi, který také celý kurz dokončil, a dnes pracujeme spolu,“ popisuje nástup do kurzu pan Ladislav.

Projekt Profese svářeče  je určen pro osoby starší 50 let, které jsou současně v evidenci úřadu práce nebo mají jiný hendikep omezující je na trhu práce. Účastníci byli vybíráni do projektu na základě odborných pohovorů. Prošli motivačním kurzem a celkem 25 účastníků pak absolvovalo kompletní sadu svářečských kurzů. Přes dvacet nejúspěšnějších získalo práci v nově vytvořeném pracovním místě na 6 měsíců.

Hned po kurzu nastoupil pan Ladislav do ocelárny, kde pracuje již od ledna. „Kurz slibuje místo na půl roku po úspěšném ukončení. To je hodně dobré. Mně to naštěstí prodloužili na zbytek roku, tak jsem moc rád. Pracoviště se samozřejmě od svářečské školy, kde jsem dělal kurz, liší. Zůstává ale to nejdůležitější, tedy, že mě moje práce baví. Není to stereotyp, i když to tak asi může znít. Než začnu svářet, tak si materiál připravuji. To zahrnuje technické, zámečnické práce. Další den třeba ještě brousím. Pak pálím a svařuji,“ popisuje nadšeně pan Ladislav.

Práce v ocelárnách pana Ladislava baví. „Kvůli letním vedrům jsme měli noční směny, sám nevím, jak bychom to zvládli přes den. Jinak pracuji od šesti do dvou a jsem za to i s kamarádem moc rád,“ uzavírá svůj příběh pan Ladislav, který před rokem svařovat ještě vůbec neuměl a teď ho právě tato práce naplňuje. 

Projekt Profese svářeče pokračuje až do dubna 2014 a nyní probíhá druhý běh. „Z prvního běhu máme zkušenost, že účastníci se velmi snažili, poctivě chodili na kurzy a také všichni dokončili všechny aktivity projektu. Dá se tedy předpokládat, že druhý běh také úspěšně dokončí všichni účastníci. Rozmístění byli na pracovní místa odpovídající získané profesi,“ potvrzuje manažerka projektu Gabriela Rathouzská. 

Již teď si pět účastníků práci udrželo nebo nastoupili hned do nového zaměstnání. „Za významné a pro účastníky klíčové pokládám jejich osobní rozvoj, je patrné, že se výrazně zvýšilo jejich sebevědomí a změnil se i pohled na vlastní možnosti na pracovním trhu,“ doplňuje Rathouzská. 

Příjemce Trenkwalder, o.p.s.
Název Profese svářeče
Operační program OP LZZ
Zahájení 1. květen 2012
Ukončení 30. duben 2014
Náklady 5 471 544,84 Kč
Číslo CZ.1.04/3.3.05/75.00195
Partneři  
Web http://www.trenkwalderops.eu

Otevřít galerii
 
6.6.2018