Zpět

Zelený ostrov - šance pro neslyšící

Zelený ostrov - šance pro neslyšící

Lucie (36) od narození neslyší. Má sice invalidní důchod, ale také malého syna, a tak se musí ohánět. Sehnat práci s malým dítětem a handicapem je oříšek i v době, kdy se ekonomice daří. Neslyšící mají omezený výběr profesí a mnoho firem má strach takového člověka zaměstnat. K nim ale rozhodně nepatří Zelený ostrov – sociální podnik, který v Praze na Zbraslavi a v Dobřichovicích provozuje prádelnu a poskytuje úklidové služby. Právě v Dobřichovicích našla Lucie pracovní uplatnění.

„Prádelna funguje už třetím rokem. Protože se setkáváme s narůstající poptávkou po úklidových službách, rozhodli jsme se rozšířit naši nabídku o úklid v domácnostech a veřejných prostorách. Lucie k nám přišla loni v září,“ popisuje zakladatelka Zeleného ostrova Ilona Bedrnová. Lucii na Zelený ostrov nasměrovala organizace Tichý svět, která neslyšícím mimo jiné pomáhá sehnat zaměstnání.

Lucie se nejprve proškolila v technikách úklidu – školení bylo tlumočeno do znakového jazyka - a pak se mohla pustit do práce. Buď uklízí ve společných prostorách velkého bytového areálu, kde sídlí pobočka Zeleného ostrova, nebo dochází do domácností. V moderním komplexu jsou také bezbariérové byty, kde žijí senioři. I oni využívají služeb Zeleného ostrova, který jim kromě úklidu zajistí drobné nákupy nebo vyprání prádla včetně donášky. „Někteří naši zákazníci vyžadují, aby k nim chodila uklízet jenom Lucie. Jsou s ní spokojení, jedna seniorka má pro ni vždycky připravené koláčky,“ usmívá se Ilona Bedrnová.

Lucie je také spokojená. Pracuje na plný úvazek, od pondělí do pátku. Nad sebou má vedoucí provozu úklidu, která jí řekne, kam má jít a co dělat, pracuje ale samostatně. Když zrovna neuklízí, vypomáhá v prádelně. Vedení podniku jí také vychází vstříc, když někdy potřebuje odejít dříve kvůli synovi.

A jak se slyšící zaměstnanci domlouvají s těmi neslyšícími? Na pobočku pravidelně dochází pracovní poradkyně z Tichého světa, která umí znakovou řeč a probere s Lucií, co je potřeba – pracovní, ale i osobní problémy. Zároveň se všichni slyšící učí základy znakové řeči. „Komunikace s neslyšícími je časově náročná, protože musíte všechno ukázat. Nelze třeba na někoho zavolat, musíte se zvednout a dojít za ním,“ vysvětluje paní Bedrnová. Když je potřeba něco aktuálně vyřešit, použije se prstová abeceda, nebo tužka a papír.

Zelený ostrov si mohl dovolit rozšířit portfolio služeb díky Operačnímu programu Zaměstnanost. Dotace umožnila nakoupit různé úklidové pomůcky nebo speciální vysavač na roztoče. Sociální podnik ale není charita. Musí si na sebe vydělat jako kterákoliv jiná firma. „Z důvodu udržitelnosti nelze spoléhat jen na dotace, protože ty jednou nebudou,“ říká manažerka. „Sháníme zakázky, kde se dá. Inzerujeme v místním tisku, také o nás vyšel článek v časopise… Nejvíce ale funguje to, že si to lidé řeknou mezi sebou, zvlášť když jsou se službou spokojeni,“ dodává. V současnosti musejí z nedostatku kapacit dokonce některé zakázky odmítat. „Lidé sice ještě moc nevědí, co si mají pod pojmem sociální podnik představit, ale většina zákazníků naše služby využívá záměrně, protože je pro ně důležitá ta přidaná hodnota – že de facto dávají práci někomu, kdo neměl v životě tolik štěstí jako oni,“ uzavírá Ilona Bedrnová.

V Česku žije okolo půl milionu sluchově postižených lidí. Drtivou většinu z nich tvoří starší lidé, jejichž sluch se zhoršil s věkem. Lidí, kteří neslyší od narození, nebo o sluch přišli v raném věku, je asi 7 600. Tito lidé jsou většinou uživateli českého znakového jazyka. 

Operační program

Operační program Zaměstnanost
Název projektu Zelený ostrov - úklid
Číslo projektu

CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_067/0005686

Příjemce ZELENÝ OSTROV s. r. o.
Realizace projektu

1. 3. 2017 - 28. 2. 2019

Výše podpory

1 856 125,- Kč

Web www.zelenyostrov.eu

 


Otevřít galerii
 
3.5.2018