03_15_022 Podpora aktivit a programů v rámci sociálního začleňování
KLUB
Vyhledávání v klubu
Otázka: Možnost podpory projektu "Vzdělávání dobrovolníků v oblasti sportu handicap
Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit o vyjádření k souladu námi zamyšleného projektu v rámci priority 2.1, aktuální výzvy 03_15_022. Podporovanou aktivitou je zde Podpora dobrovolnických aktivit, včetně vzdělávání a poradenství.
Žadatel - nadační fond Emil, nezisková organizace, která pomáhá handicapovaným dětem a mladým lidem sportovat.
Cílem projektu je naučit veřejnost uchopit smysl a výhody dobrovolnictví. Představit modely dobrovolnictví v ostatních zemích a aplikovat ho u nás. Proškolit uchazeče teoreticky, nabídnout jim možnost praxe (plánování akcí, účast na akcích, terénní šetření, atd.) a v závěru vzdělávacího projektu, formou testu, získat zpětnou vazbu. Primárním cílem je vytvořit 3 stupňový koncept vzdělávání dobrovolníků, kdy dobrovolník musí absolvovat:
1) Vzdělávací část (formou přednášky + tištěné materiály)
2) Praktickou část (aplikování teoretických poznatků, účast na některé akci pořádané NF Emil)
3) Závěrečné vyhodnocení, zpětná vazba (jednoduchý test, zjištění zdali si osoba osvojila dovednosti)
Ukončením tohoto vzdělávání je certifikát dobrovolníka, akreditovaný „MŠMT nebo MPSV“.
Cílová skupina: Kurzem by prošly osoby z řad studentů VŠ pracovníci sportovních klubů, pedagogové, pracovníci v sociálních a vzdělávacích službách. Dobrovolnictví by bylo následně poskytováno zdravotně postiženým osobám (cílová skupina)
Dílčí dotazy:
1) Předpokládám, že jako NNO by byla naše případná dotace vyplacena v režimu de minimis?
2) Nepodporovanými aktivitami jsou mj. poskytování volnočasových aktivit a jiných činností komerční povahy, tvorba vzdělávacích programů, vytvoření e-learningových kurzů, osvětová činnost jako samostatný projekt.
Nevím, jak mám chápat toto omezení. Projekt je jistě částečně o osvětě ve vztahu k handicapovaným lidem, kteří se zajímají o sport. Částí projektu by bylo i vzdělávání a sport vnímám jako volnočasovou aktivitu…tzn. je vůbec námi namyšlený projekt podpořitelný?
Děkuji za radu.
Tomáš Holub
Komentáře k otázce
2 Odpovědi
Dobrý den, dobrovolnictví je primárně řešeno prostřednictvím Ministerstva vnistra ČR. Pro výzvu 22 se jedná o zapojení dobrovolníků do určité aktivizační činnosti, nikoliv, jak popisujete, zaškolování nových dobrovolníků. Z Vašeho popisu vyplývá, že směřujete na tvorbu nového vzdělávacího kurzu pro dobrovolníky, který chcete ukončit certifikátem a toto není podporovatelné z výzvy 22, ani za přepodkladu změny cílové skupiny. Výzva 22 cílí na přímou práci s konkrétní cílovou skupinou.
S pozdravem Š.Müllerová
Komentáře k odpovědi
Dobrý den,
tak teď se v tom ztrácím ještě víc. Cílovou skupinu máme a je v souladu s Výzvou. Chápu, že nelze postavit projekt tak, aby to odpovídalo podporovaným oblastem z Min. vnitra. Nechápu ale stále, co tedy OPZ podporuje v rámci dobrovolnické činnosti z hlediska toho, co je napsané ve Výzvě. Co je myšleno prací s cílovou skupinou? Omlouvám se, že kladu svůj dotaz "hloupě", ale skutečně nechápu, lam tedy podporu OPZ v případě dobrovolníků směřuje.
Děkuji za komentář.
Dobrý den,
cílová skupina tedy budou zdravotně postižení. Aktivity v projektu by měly směřovat k této cílové skupině, tedy zapojení do společnosti prostřednictvím dobrovolnictví. Nelze postavit projekt na shodnou oblast, která je podporována v gesci Ministerstva vnitra. V našich projektech je podpora dobrovolnictví zaměřena na podporu dobrovolnické činnosti při práci s cílovými skupinami, nikoliv na rozvoj dobrovolnictví.
S pozdravem Š.Müllerová
Dobrý den,
děkuji a dovolím si navázat na Vaši odpověď. Není mi stále úplně jasné, kam přesně směřuje tato podpora v oblasti podpory dobrovolníku. Pokud bychom projekt zaměřili na naše již existující a fungující dobrovolníky (ze skupiny handicapovaných), kteří např. pomáhají při sportovní akcích pro handicapované a díky projektu jejich znalosti rozšířili (práce s handicapovanými, organizační schopnosti apod.). To by bylo podporovatelné?
Součástí projektu by bylo teoretické a praktické vzdělávání v této oblasti (tzn. organizace akcí, podpora handicapovaných při nich apod.). Využili bychom tedy přímo handicapované, kteří jsou fyzicky i mentálně schopni podpořit organizaci takových akcí a lépe rozpoznají potřeby účastníků soutěží, protože oni sami jsou handicapovanými.
Děkuji za komentář.
Dobrý den,
Takto zaměřený projekt nelze z výzvy 22 podpořit. Cílovou skupinou zde nejsou studenti VŠ pracovníci sportovních klubů, pedagogové, pracovníci v sociálních a vzdělávacích službách. Dobrovolnictví je zde podporováno jako prostředek sociálního začlenění znevýhodněných osob, které jsou ve výzvě vyjmenovány, tak jak záměr popisujete, by sociálně vyloučené osoby byly až řekněme sekundární cílovou skupinou, projekt by na tyto osoby byl zaměřen nepřímo.
Děkuji,
S pozdravem
Kristýna Hochmannová
Komentáře k odpovědi
Děkuji. Pokud bychom tedy změnili cílovou skupinu přímo na handicapované, ti by prošli kurzem pro dobrovolníky (teorie a praxe), následně by získali certifikát a byli by schopni dělat dobrovolnickou činnost...,tak by to tedy podpořitelné bylo? Tak to chápu z Vaší odpovědi.
Dovedu si tedy představit, že by díky tomu kurzy našli i pracovní uplatnění jako dobrovolníci při pořádání různých společenských akcí apod....až už pro "zdravou" populaci či handicapovanou (jde nám samozřejmě primárně o pomoc handicapovaným).
Děkuji za komentář. Tomáš Holub
Dobrý den, dobrovolnické činnosti se v projektu mohou objevit jako aktivity podporující cílové skupiny, např. směřující k podpoře sociálního začleňování v komunitách apod.
S pozdravem Š.Müllerová