Zpět

OP LZZ podporuje vzdělávání špičkových vědců

Areál Ústavu jaderného výzkumu v Řeži působí dojmem, že tady, mezi vědeckou elitou, nebude pro peníze z ESF rozdělovaných v OP LZZ místo. Nejsou tu ani lidé se zdravotním postižením, ani vyloučené komunity, nikdo, u koho byste na první pohled čekali podporu z ESF. Přesto zde našla uplatnění. Tady, stejně jako na mnoha jiných místech, kde pomáhá lidem, jež rozhodně není možné označit za „sociální případy“.

V Řeži je jedno ze dvou míst v ČR, kde se vyrábějí radiofarmaka – léčiva, která dokážou bezbolestným a velmi efektivním způsobem nacházet v těle nádory. Pracovat v tomto velmi specializovaném oboru vyžaduje znalosti, preciznost a neustálé vzdělávání. A právě na něj přispěly prostředky z OP LZZ. Vzniklo zde něco, co by se parafrází na stavbu Národního divadla dalo nazvat „vědci sobě“.

Prvním krokem byly vzájemné kurzy mezi jednotlivými pracovišti, která na sebe při výrobě radiofarmak navazují. Následně, na základě získaných zkušeností, vznikla metodika umožňující školení nových pracovníků. Informace a zkušenosti, které tu vždy byly, jsou nyní na papíře, a díky komunikaci neustále doplňované a zdokonalované.

Projekt vzdělávání zaměstnanců pozitronové emisní tomografie neskončí po vyčerpání dotací OP LZZ. Nabyté znalosti budou používány nadále a podstata projektu zůstane. OP LZZ se stal startovacím motorem, který umožnil, aby se mohli vzdělávat i ti nejlepší ve svém oboru.


 
Uveřejněno: 26. 1. 2012
 
Aktualizováno: 26. 1. 2012