Zpět

Projekt OP LZZ pomáhá pracovat všem, kteří pracovat chtějí

Obě zlomené nohy nejsou překážkou v práci. Je k tomu ale potřeba vůle na obou stranách - u zaměstnavatele i zaměstnance. Plzeňský projekt CRISTAL podporovaný z prostředků OP LZZ učí obě strany, jak si vycházet vstříc a využívat možností lidí, kteří chtějí pracovat.

Pan Jiří si „přivezl“ z lyžování ve Francii zlomené obě patní kosti. První týdny, kdy ležel v nemocnici, nemohla být o nějaké práci řeč. Po nějaké době, když ho nohy přestaly bolet a k doléčení musel „jenom“ ležet, si uvědomil, že na rozdíl od nohou má hlavu zdravou. „Mám hypotéku, splácím auto, chci pracovat…,“ říká mladý muž. Jelikož je odborníkem v oblasti „kovárenského“ těžkého průmyslu a ztráta kontaktu mezi ním a zákazníky by byla zásadní, zařídil mu zaměstnavatel k domácímu notebooku vzdušné připojení s firmou.

Od té chvíle mohl Jiří pracovat, kdykoli bylo potřeba. Komunikoval se zákazníky po celém světě. Ti přitom neměli tušení, že je jejich pracovní partner už tři měsíce „ležák“ a pracuje navzdory připoutání na lůžko. Dvakrát týdně Jiřího navštívila sekretářka a přinesla mu od ostatních kolegů materiály, které se nedají poslat elektronicky. Stejně tak od něj odnesla do firmy věci, které také nebylo možné vyřídit přes internet. Jiřímu stálo za to, ukončit pracovní neschopnost a celý den se věnovat práci. Byl rád, že i při dočasném upoutání na lůžku vydělává peníze a je něco platný. A letos se chystá do Francie znovu!

Stačí začít myslet jinak, zahodit představu o jediném „správném“ způsobu práce. Důležitý je výsledek a spokojenost u zákazníka, zaměstnance i zaměstnavatele. Školení, která firemním personalistům poskytují projekty jako je CRISTAL, ukazují, jak na to.


 
Uveřejněno: 28. 2. 2012
 
Aktualizováno: 28. 2. 2012