Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

Máš na to!

Klára Nekolová (26) pochází z České Lípy. Už od malička chtěla pracovat jako umělecká keramička. Přestěhovala se proto i s maminkou do Prahy, aby mohla vysněný obor studovat. Jenže brzy poznala, že je to sice krásné povolání, na uživení ale zdaleka nestačí. Klára se tak ocitla na úřadu práce. Tam se dozvěděla o projektu Máš na to! Díky němu odjela na šestitýdenní stáž na Slovensko, kde získala řadu cenných zkušeností, ale hlavně si ujasnila svoji další profesní dráhu.

 

Projekt Máš na to! je financován z Evropského sociálního fondu a je určen lidem do 30 let, kteří jsou v evidenci úřadu práce. Klára nejprve absolvovala – spolu s dalšími účastníky projektu – takzvaný vzdělávací týden. „Každý den jsme měli jiný program. Probírali jsme třeba, jak se vrátit zpátky do školy, zkoušeli jsme si pracovní pohovory nebo jsme dostali za úkol naplánovat měsíční rodinný rozpočet,“ popisuje Klára. Mladí lidé se také dozvěděli o úskalích zákoníku práce nebo pracovali na zlepšení počítačových dovedností. Poslední den byl zaměřen na komunikaci, sebeprezentaci, hledání kladných vlastností a asertivitu. Všichni pak dostali certifikát. „Už jen tohle vám obrovsky zvedne sebevědomí. Když nemáte praxi, tak takový papír vás rázem posune někam jinam,“ konstatuje Klára. „Po týdenním soustředění jsme zaznamenali první úspěchy. Z devíti absolventů si dva našli zaměstnání a jedna slečna nastoupila na vysokou školu,“ vypočítává úspěchy vzdělávacího týdne projektová manažerka Bára Pšenicová.

To hlavní ale účastníky projektu teprve čekalo. Pět z nich, včetně Kláry, odjelo v létě na pracovní stáž do Nitranské komunitní nadace. Skupinu doprovázel také mentor, který účastníkům pomáhal s adaptací. „Cílem stáže je, aby si naši klienti vyzkoušeli různé profese, přišli na to, co je baví, v čem jsou dobří a čemu by se chtěli věnovat. A v neposlední řadě jde i o to, zda se dokáží přizpůsobit. Přeci jen musí vydržet šest týdnů pohromadě s de facto neznámými lidmi,“ popisuje Bára Pšenicová.

Nitranská komunitní nadace stojí za kulturním centrem Hidepark. Partě mladých lidí chybělo v Nitře místo, kde by mohli trávit volný čas. A tak bývalou černou skládku postupně přetvořili na veřejný park. Přes léto se tu konají hudební festivaly a všemožné workshopy, pěstuje se zelenina v komunitní zahradě… Práce je tu víc než dost. Klára byla nadšená: „Vždycky jsem se zajímala o dobrovolnictví a tohle místo bylo přesně pro mě. Hlavně se mi moc líbí slovo komunitní, se vším, co je s tím spojené.“ Účastníci projektu si tak mohli vyzkoušet všechno možné, manuální práci i administrativu. Bylo potřeba posekat trávu, vybírat vstupné na koncerty, postavit keramickou pec na workshop… Jedna z účastnic pracovala pro finanční manažerku přímo v Nitranské komunitní nadaci, další vytvářel webové stránky pro neziskovou organizaci a někteří pomáhali v nízkoprahovém centru pro mládež.

Kláru vždycky bavilo fotit a při pobytu v Nitře se focení intenzivně věnovala. Fotila kolegy při práci, koncerty a další aktivity komunitního centra. „Právě tehdy mi došlo, že mě focení naplňuje a že bych se mu chtěla věnovat,“ vzpomíná. Navíc se jí naskytla příležitost uspořádat v Hideparku výstavu svých vlastních fotografií. „Výstava samotná pro mě znamenala také velkou zkušenost. Zjistila jsem, co všechno to obnáší - musela jsem navrhnout a nechat vyrobit letáky, zajistit jejich distribuci, postarat se o instalaci fotek…“

Ze Slovenska se vrátila nabitá energií a plná plánů do budoucna. S kamarádkou, maskérkou Národního divadla, mají v hlavě podnikatelský plán, který je postaven právě na fotografování. Víc z pochopitelných důvodů prozradit nemůžeme :-). Mladá dívka si jde za svým snem systematicky a cílevědomě. Našla si firmu, která nabízí akreditované kurzy fotografování. Když se jí podaří před úřadem práce obhájit svůj podnikatelský nápad, kurz jí zaplatí v rámci rekvalifikace. S „papírováním“ pomáhá Kláře poradkyně, kterou má v rámci projektu k dispozici každý účastník stáže. Kromě toho fotí jako dobrovolník, spolupracuje s Galerií Lapidárium a chystá se na přednášku o dotacích pro začínající podnikatele. Po zkušenosti v Nitře je jejím snem vybudovat komunitní centrum, kde by se scházeli umělci všeho druhu – malíři, spisovatelé, sochaři…. „Od té doby, kdy jsem byla na prezentaci projektu Máš na to!, nastal u mě jakýsi zlom a žiju jiný život. Byla to pro mě životní příležitost, kterou doufám využiji beze zbytku,“ říká Klára. Nezbývá než držet palce!

ENGLISH VERSION

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu Máš na to aneb mezinárodní mobilita mládeže pro zvýšení kompetencí mladých registrovaných na úřadu práce
Číslo projektu CZ.03.3.48/0.0/0.0/15_032/0000067
Příjemce AMA - Asociace manažerů absolventů, z. s. 
Realizace projektu 1. 5. 2016 - 30. 4. 2017
Výše podpory     5 786 799,06 Kč
Web www.amanno.org

Otevřít galerii
 
19.12.2017