RENATA_VONDRAKOVA (Středa 10.03.10 08:34:11) :
Dobrý den,
předem děkuji za trpělivost a odpovědi na moje otázky.
1) Snad jsem nastudovala vše dostupné o nepřímých nákladech a stejně se chci zeptat, jak budeme vést evidenci těch nákladů a vykazovat je jako vyčerpané? Jak vést si přehled v účetnictví k projektu? Co když ani na nepřímých nákladech neutratíme ani těch 18 %? Budeme mít levnou uklízečku, účetnictví si děláme ve vlastní režii, atp. To nám vlastně ty peníze zůstanou? Toto stále nechápu. Nebo si povedeme vlastní evidenci a část těch nákladů dle skutečnosti třeba vrátíme – pokud nepřímé náklady nedosáhnout 18%? Jak se nepřímé náklady evidují?
Nepřímé náklady nikde nevykazujete, dostanete procentně stanovenou částku a je na Vás na co ji zužitkujete.
2) Kroužková vazba je označená, že není pevnou vazbou. V jaké vazbě např. mám projekt odevzdat?
Například spojení provázkem a přelepkou přepodepsanou statutárním zástupcem.
3) Postačí formulace ze stanov k vypořádání majetku tato: "V případě zániku společnosti bude na návrh valné hromady její majetek převeden do vlastnictví jiné organizace se stejným nebo podobným zaměřením."
Ano.
4) Vykazují se nějak plánované příjmy projektu již v projektové žádosti? Je nutné příjmy předem vyčíslit? Nebo prostě sestavíme rozpočet, na ten požádáme o dotaci a příjmy řešíme až v průběhu projektu? Nebo musíme již v žádosti o dotaci uvést příjmy a ty odečíst od požadované částky?
Pokud předpokládáte příjmy je možné je vyčíslit v projektové žádosti a tím pádem se o to ponižuje část veřejných prostředků z dotace. Pokud si nejste jisti, tak příjmy odečítejte až v průběhu projektu.
5) Pokud bude mít projekt příjmy a současně náklady, které jsme v původním rozpočtu nepočítali – tzn. budou neuznatelné, tak je možné tyto náklady hradit z příjmů projektu? Viz str. 37 příručky pro příjemce. Díky.
Ne.
5) Chápu správně, že do indikátoru 074100 – počet podpořených osob celkem - se počítají i členové projektového týmu a partneři, zatímco do indikátoru – 074613 se počítají jenom úspěšní absolventi kurzů celkem – tzn. u školek a hlídání dětí = počty maminek, které využili službu?
074100 – počty maminek podpořených z projektu, realizační tým ne.
074613 – pokud neděláte žádné kurzy, tak pro Vás indikátor nebude relevantní.
Dále se chci zeptat, když budeme nabízet službu hlídání dětí, jestli se za kus počítá i maminka, která…
A) Pouze využila službu jednorázově např. z důvodů kontaktu se zaměstnavatelem
Záleží na nastavení projektu – bude se jednat o jednorázové hlídání?
B) Nebo využila službu jednorázově, protože šla navštívit rekvalifikační kurz
Viz výše.
C) Nebo maminka, která si zakládá živnost, ale např. v době projektu ji pouze chystá, ale zatím žádné příjmy z živnosti nemá
Viz výše.
6) Chci se zeptat, jak máme zacházet s maminkami, které by třeba chtěli naší službu hlídacího centra využít i pro jiné účely než práci – tzn. např. pohlídat děti, když jde maminka k doktorovi – jedná se o případy, které budou okrajové, ale na druhou stranu se jedná o budoucí klientky – máme je odmítat, nebo jim můžeme službu poskytnout ale nebudeme je vykazovat v prokázaných absolventech….
Službu poskytnout můžete, ale nejde je vykazovat v indikátorech.
7) Jestli mohou školičku v rámci dotace navštěvovat i děti, které mají maminku s druhým dítětem na mateřské dovolené – např. v naší třídě by to bylo 16 děti s pracující maminkou ku 4 dětem – maminka na mateřské s druhým dítětem – můžeme jim službu poskytnout a nevykazovat si je, nebo je musíme odmítnout? Nebo jak s nimi nakládat?
Naším cílem je umožnit vstup matkám na trh práce, takže v podstatě byste měli poskytovat služby převážně osobám, které nastoupí do pracovního poměru.
8) Kam do rozpočtu máme (a jestli je vůbec uznatelné) – doprava děti 1X za 14 dní na lesní školku mimo město? Mám to dát do služeb nebo nepřímých nákladů?
Nepřímé náklady.
9) Prosím, znovu o ujištění, zda-li stravování může být v rámci přímých nákladů?
Ano, z kapitoly 04 Nákup služeb.
10) Počítají se do indikátoru 074613 i matky, které jsou členi projektového týmu, ale budou mít příjem z rozpočtu projektu? Např. na pozici specialista na rovné příležitosti.
Ne. Realizační tým se nevykazuje do indikátorů.
11) Je specialistkou na rovné příležitosti osoba, která A) vystudovala Univerzitu Karlovu – Sociální a kulturní ekologie, B) obhájila práci na téma „Život ženy na českém venkově“, C) absolvovala několik semestrů feministických teorií a D) od roku 2004 působí v oblasti poradenství při zpracování žádosti o dotace EU – na pozici vedoucího projektového týmu nebo jiné pozici mimo jiné zodpovědná za přípravu komunitních plánování a zapojování cílové skupiny?
Záleží na činnosti dané osoby v genderové problematice, z popisu nevyplývá, že by se nějak aktivně zapojovala.
12) Je Město Vlašim partnerem projektu, i když bude za prostory pro hlídání dětí požadovat nájemné? Jedná se ovšem o prostory přímo v objektu školky, přímo určené pro realizaci hlídání za úplatu – novostavba, kam byl tento záměr ke školce jako doplňkový neprojektován. (zatím jednáme o partnerství a snažíme se o nulové nájemné, ale kdyby přeci)
Prostudujte si instituci partnerství v příručce. Partner má zodpovědnost vůči realizaci projektu, proto pokud se jedná pouze o ekonomický vztah, tak to není partnerství, ale obcházení poptávky služby, kdy by jste museli poptat nejvýhodnější nájem v dané lokalitě.
13) K indikátoru 074613 – je považován za inovativní i produkt, který již před podáním projektu 2 roky funguje – speciální třída školky s inovativním přístupem.
Ne, inovativní produkty vznikají v realizaci projektu – jejich vývoj je placen z projektu.
14) Stačí na jeden projekt jeden inovativní produkt – 1 klíčová aktivita projektu?
Ano. Záleží na projektovém záměru.
15) Kam do rozpočtu patří – řízení projektu na fakturu, prosím?
Řízení projektu se obecně předpokládá z kapitoly č.1 Lidské zdroje prostřednictvím realizačního týmu, jeho členové jsou zaměstnanci projektu.
16) K žádosti o dotaci tedy není nutné mít partnerskou smlouvu? Ani se zahraničními partnery?
Ne, k podpisu smlouvy je potřeba pouze Prohlášení o partnerství.
17) Když bychom vyslali projektový tým na stáž do jiné školky v zahraničí? Jsou náklady spojené s touto stáží uznatelné?
Ano.
18) Platí, že udržitelnost pracovních míst projektového týmu je 6 měsíců nikoliv 5 let? Tedy paní učitelky v MŚ musíme zaměstnat nejméně na 6 měsíců, ale po skončení projektu je již zaměstnávat nemáme povinnost?
Nemáte povinnost udržet pracovní místa po skončení financování z veřejných zdrojů.
Děkuji ještě jednou a přála bych si, aby to byly moje poslední dotazy :-) S pozdravem Renata Vondráková
S pozdravem, Kateřina Zápotocká
Autor: KATERINA_ZAPOTOCKA