Dobrý den,
k Vašemu příspěvku zasílám stanovisko oddělení koncepce rodinné politiky MPSV.
Zákon o živnostenském podnikání uvádí podmínky, za kterých může být živnost provozována a povinnosti podnikatele, který živnost provozuje. Jednou z těchto podmínek je dodržení hygienických požadavků na prostory a provoz činnosti, která je v rámci živnostenského podnikání provozována. Toto se týká také v dotazu zmíněného oboru volné živnosti č. 72 „Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti“. Obsahem tohoto oboru činnosti je mimo jiné výchova dětí nad tři roky věku v předškolních zařízeních, v soukromých školách a zařízeních sloužících odbornému vzdělávání v zařízeních nezařazených do sítě škol, školských a předškolních zařízení. Provozovat tuto činnosti lze pouze za předpokladu, že budou splněny podmínky vyhlášky č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Rozhodující je tedy skutečnost, zda prostory odpovídají této vyhlášce. Další podmínky, jako je počet dětí na pečovatelku, výchovný program apod. živnostenský zákon nevymezuje. V tomto případě je možné jakýsi „návod“ případným poskytovatelům služby dát.
Pro další informace o živnostenském podnikání je třeba obrátit se na příslušný živnostenský úřad či na Ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož gesce tato problematika spadá.
Co se týče výše zmíněných hygienických podmínek, je třeba obrátit se na příslušný orgán ochrany veřejného zdraví (tj. hygienickou stanici) či na Ministerstvo zdravotnictví.
V tzv. Prorodinném balíčku, který byl připraven v roce 2008-2009, a následně v návrhu zákona o podpoře rodin s dětmi byla obsažena jako jedno z opatření také tzv. miniškolka, která mohla být provozována i v bytě pečovatelky. Nicméně se nejednalo o podnikání v rámci živnostenského zákona. Hygienické a další požadavky nastavoval právě zmíněný návrh zákona o podpoře rodin s dětmi. (V tomto návrhu zákona o podpoře rodin s dětmi byla také upravena tzv. vzájemná rodičovská výpomoc).
V současné době je připravován návrh zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů. Pokud některé subjekty nyní poskytují službu péče o dítě, která svými znaky odpovídá poskytování služby péče o děti v dětské skupině uvedené v návrhu zákona o poskytování služby péče o děti v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, budou nuceni po té, až vejde v účinnost tento zákon, splnit požadavky tohoto zákona.
Pro úplnost: Službou péče o dítě v dětské skupině se rozumí činnost spočívající v hlídání a pravidelné péči o dítě od šesti měsíců věku do zahájení povinné školní docházky, která je zaměřena na zajištění bezpečnosti a potřeb dítěte a na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte a která je poskytována mimo domácnost dítěte v kolektivu dětí. Podstatné je, že služba je provozována nekomerčně, tedy výše úhrady za službu je možné stanovit pouze do výše nákladů, tj. nejedná se o činnost provozovanou za účelem zisku.
"Platforma pro rovné příležitosti žen a mužů"! 14. ledna jsem zde zveřejnil žádost o připomínky ke konceptu bytových školek, které by v zásadě (a po splnění určitých předpokladů, zejména asi s veřejnou podporou z obcí, Akt. politiky zaměstnanosti nebo ESF) mohly řešit zaměstnávání tisíců žen s malými dětmi. Jakkoli to je zatím ve stádiu snu a teoretických příprav. Ovšem jinak se ani začít nedá, že. - Výsledek k 9. únoru je, že zde nebyla reakce žádná.
Máme si to vysvětlovat tím, že návštěvníci této platformy nemají o problematiku bytových školek, příp. nových forem péče o děti zájem (?!).
Autor: PURSCHOVA