Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

Asistentky prevence kriminality v Kutné Hoře 

Petra, Lucie, Soňa a Věra znají Kutnou Horu jako svoje boty. Každý všední den a za každého počasí prochodí město křížem krážem. Dohlížejí přitom na pořádek, dodržování vyhlášek, pomáhají místním i turistům, předcházejí konfliktním situacím. Pracují totiž jako asistentky prevence kriminality.

Asistent prevence kriminality je zaměstnanec města zařazený v policii, nejde však o strážníka. Jeho úkolem je přispět k tomu, aby se lidé ve městě cítili bezpečněji. Města je často financují z evropských dotací. V Kutné Hoře s nimi mají dlouholeté zkušenosti. Někteří se dokonce tak osvědčili, že se stali kmenovými zaměstnanci.

Petra chodí ve dvojici se Soňou, Věra s Lucií. Střídají se na ranních a odpoledních směnách, které začínají zhruba v sedm ráno a končí v deset večer. “Náročnější bývají pátky nebo odpolední směny, protože to lidé víc popíjejí,” říká Lucie. “Spoustu místních znám odmalička. Když dělají něco, co se nemá, tak jim řeknu, ať mi nedělají ostudu. Celkem to pomáhá,” dodává její parťačka Věra. Kromě dodržování zákazu pití alkoholu na veřejnosti kontrolují například parky a dětská hřiště, zda tam nejsou záškoláci, pořádek na ubytovnách nebo jestli lidé uklízejí po svých čtyřnohých miláčcích.

Všechny jsou místní a je vidět, že je práce baví. Vyhovuje jim, že jsou mezi lidmi. Ti k nim mají důvěru a často se na ně obracejí, čímž městská policie získává cennou zpětnou vazbu. Výjimkou nejsou ani děkovné dopisy. Zvlášť starší lidé oceňují, že mohou požádat například o doprovod na hřbitov. “Po celou dobu procházely hřbitovem a já beze strachu mohla upravit hrob. Příště opět zavolám,” napsala 79letá paní.

Zároveň se musí pravidelně vzdělávat, hlavně v oblasti trestního práva. Nacvičují se různé situace, kde se piluje vyjednávání a zvládání konfliktních situací. Protože je Kutná Hora častým a oblíbeným cílem turistů, musí znát místní pamětihodnosti a ve městě se dobře orientovat, aby byly nápomocné i jim.

Asistent prevence kriminality přispívá hlavně k pocitu většího bezpečí obyvatel. Kromě toho pozice nabízí pracovní uplatnění. Třeba Soňa předtím dojížděla za prací do Prahy, teď je ráda, že pracuje v místě bydliště. Město nyní zaměstnává šest asistentů prevence kriminality, z toho čtyři hradí dotace. „Určitě je to potřeba. Morálka lidí je obecně horší, tedy i situace na ´ulici´. Kdybychom dotaci nezískali, museli bychom službu zajistit jinak,“ uzavírá ředitel městské policie Václav Mareček.

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu

Asistenti prevence kriminality v Kutné Hoře

Číslo projektu

CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006278

Příjemce

Město Kutná Hora

Realizace projektu

1. 6. 2017 – 30. 5. 2020

Výše podpory

4 616 800,- Kč

Web mu.kutnahora.cz

Otevřít galerii
 
10.12.2018