Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

Houbový park

Milena, Boris a Radek mají jedno společné. Osud jim mnoho dobrého nepřichystal. Potýkají se se zdravotními i smyslovými problémy. Všichni jsou klienty chráněného bydlení Okénko v Jindřichově Hradci. Jejich životy se ale začínají pomalu obracet k lepšímu. Pomocnou ruku našli v Houbovém parku - areálu plném skřítků, dinosaurů, zkamenělin, klikatých cestiček a vzrostlých stromů.

Houbový park najdete v obci Roseč. Funguje už přes deset let a nabízí návštěvníkům zábavu i poznání. Jezdí sem školy, firmy či rodiny. Původně šlo o dobrovolnický projekt, návštěvníků ale postupně přibývalo a bylo jasné, že už nelze vše zvládat jen ve volném čase. V roce 2016 proto vznikla nezisková organizace Svět Fantazie s cílem vychovávat a neformálně vzdělávat děti i dospělé. Zároveň bylo potřeba rozšířit tým, který se o Houbový park stará. Jelikož majitelé dlouhodobě spolupracují s organizací Otevřená okna, která provozuje Okénko, napadlo je, že je to ideální příležitost, jak dát práci lidem, kteří si ji sami najít nemohou.

Každý všední den tak Milena a oba kluci dojíždějí do práce autobusem. Když je hezky, Radek s Borisem jedou na kole. Už jen tohle je pro ně velký posun k samostatnosti. V areálu je pořád co dělat. Starají se o zahradu - hrabou listí, sázejí, plejí, sbírají ovoce, natírají, dále pečují o místní zvířata - psy, kočky, králíky nebo želvu, uklízejí po návštěvnících. Milena také dbá na pořádek v muzeu fosilií - unikátní rozsáhlé sbírce nejrůznějších zvířat či rostlin z celé Evropy.

Všichni pracují na zkrácený úvazek jen několik hodin denně, víc jim jejich zdravotní stav nedovolí. Neobejdou se bez pracovní asistentky, která jim říká, co mají dělat a kontroluje jejich práci. Kromě toho, že získávají pracovní návyky a zkušenosti, které mohou v budoucnu uplatnit i jinde, dostávají za odvedenou práci mzdu. Zvlášť pro Borise to znamená opravdu mnoho. Ještě než byl zbaven svéprávnosti, jeho nejbližší si na něj vzali různé půjčky, které ale nesplatili. Boris tak musí splácet dluhy, které nezavinil.

S dluhy měla problémy také Milena. Kdysi podnikala, po napadení ale bojovala o život. Vážné zranění mozku způsobilo, že několik let strávila v léčebně dlouhodobě nemocných. Musela se znovu učit vše od začátku. Jenže drobný dluh mezitím narostl do obřích rozměrů. I díky zaměstnání v Houbovém parku už má splaceno a konečně si může dopřát něco pro sebe. Třeba kadeřníka. Pro většinu populace samozřejmost, pro ni obrovská věc.

I Radkovi zaměstnání prospívá. Fyzická námaha a pobyt na vzduchu přispívají k jeho lepšímu zdravotnímu stavu a lékař mu mohl upravit medikaci. Radek si šetří na nový mobil. “Pravidelná práce je pro ně obrovská změna. Znamená to režim, samostatnost, zodpovědnost…  Jsou nesmírně pyšní, že to zvládají a my samozřejmě také,“ říká zakladatelka Houbového parku Bohuslava Blaas Bérová.

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu Zřízení pracovních míst
Číslo projektu

CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0008965

Příjemce Svět Fantazie, z. ú.
Realizace projektu

1. 2. 2018 – 30. 1. 2021

Výše podpory

1 400 000,- Kč

Web

houbovypark.cz

svetfantaziezu.cz 
 


Otevřít galerii
 
14.3.2019