Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

Školní autobus šetří čas i nervy

Pokud žijete v Praze, máte základní školu ve většině případů v docházkové vzdálenosti od svého bydliště, nebo několik málo zastávek MHD. V menších obcích či městech to ale není pravidlem. Dopravit malé děti na vyučování představuje pro rodiče leckdy nemalou logistickou výzvu. Lidem, kteří bydlí v obcích okolo hlavního města, ještě vše komplikují nekonečné kolony aut mířících každé ráno do Prahy. Dopravit potomka včas do školy a sebe do práce se rovná malému zázraku.

Podobný problém řešili donedávna v Jesenici. Populární obec, v roce 2015 povýšená na město, se nachází v okrese Praha-západ. Stěhuje se sem spousta mladých lidí, kteří zde zakládají rodiny. Počet obyvatel se pohybuje okolo devíti tisíc a jejich průměrný věk je zhruba 40 let. A ještě něčím je Jesenice netypická -  je poměrně fragmentovaná. Město tvoří čtyři od sebe vcelku vzdálené území – Jesenice, Osnice, Zdiměřice a Horní Jirčany.

Vzdálenost mezi jesenickou základní školou a krajními částmi města je i více než čtyři kilometry. Jezdí tu sice linkový autobus, ten ale zdaleka neobsluhuje všechny části Jesenice. Auto je tak téměř nezbytností. Školu navštěvuje zhruba 900 dětí, ti mladší jsou ve výrazné přesile. Na prvním stupni má každý ročník až pět tříd, na druhém stupni si vystačí s dvěma třídami pro ročník. Dopravní situace kolem půl osmé ráno, kdy rodiče přivážejí své ratolesti do školy, byla doslova zoufalá. Auta popojížděla po centimetrech, rodiče byli víc a víc nervóznější, aby vše stihli, kvalita ovzduší také nic moc.

Kolony u školy jsou už minulostí

Vedení města i školy přemýšlelo už dřív, jak neutěšeno situaci řešit. Napadl je školní autobus, od kterého si slibovali zklidnění dopravní situace u školy. Když se naskytla příležitost požádat o dotaci z Operačního programu Zaměstnanost, neváhali. Školní autobus tu funguje od začátku školního roku 2016/2017. Díky dotaci mohou rodiče, resp. jejich děti, využívat službu zdarma.

Už před předložením projektové žádosti vedení obce mezi rodiči sondovalo, zda by měli o službu zájem. Podle ohlasů naplánovali projekt tak, aby byl schopen dopravit každý den do školy zhruba 60 dětí. „Prvního září jely v autobusu asi tři děti. Rodiče byli spokojeni, řekli si to mezi sebou a pak nastal efekt sněhové koule. Uplynuly dva měsíce a my máme 171 smluv. Museli jsme přikoupit další autobus. Děti v nich i stojí, každý autobus se ráno otočí dvakrát,“ vypočítává starostka Jesenice Radka Vladyková.

„Zácpa kolem školy se několikanásobně zmenšila. Mezi půl osmou až osmou ráno to bývala naprostá katastrofa, teď dopravní špička trvá maximálně pět minut a pak se rozplyne,“ potvrzuje místostarosta Radek Zápotocký, který má projekt na starosti. „Než jsme projekt spustili, bylo běžné, že děti ráno chodily o pár minut pozdě – právě kvůli tomu, že stály v koloně. Teď už je to ojedinělé,“ doplňuje ředitelka školy Jitka Novotná.

Autobusy obslouží celkem 15 zastávek na dvou svozových okruzích. Zastávky autobusu jsou někdy na stejném místě, jako linkový autobus, ale například v Osnici vybudovala obec nástupní ostrůvek, aby děti nečekaly přímo na silnici. Každé dítě, které službu využívá, má kartičku, kterou se prokazuje řidiči. Autobusy se také využívají pro převoz dětí mezi školními budovami. Škola má totiž ještě jednu menší budovu a také pronajaté učebny v soukromé škole na druhé straně Jesenice. Po vyučování jezdí autobusy v návaznosti na školní rozvrh, někdy se otočí třikrát, někdy i čtyřikrát za odpoledne.

Rodiče nešetří chválou a nadšením. Nejen proto je vedení obce i školy rozhodnuto, že v projektu budou pokračovat i po vyčerpání dotace. „Hlavní přínos spatřuji v tom, že rodiče jsou ráno klidnější, vědí, že je o děti postaráno. A ani nemusejí spěchat, aby je odpoledne vyzvedli. Školní autobus zaveze děti až domů, kde už na ně čekají babičky, které často řidičák nemají,“ uzavírá starostka Jesenice.  

ENGLISH VERSION

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu Společná doprava dětí 1. stupně do základní školy v Jesenici
Číslo projektu CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_013/0000252
Příjemce Město Jesenice
Realizace projektu 1. 9. 2016 - 30. 6. 2018
Výše podpory 1 524 600,- Kč
Web www.oujesenice.cz

 


Otevřít galerii
 
19.12.2017