Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

V dětském klubu je zábava

Kam s dětmi, když provozní doba školních družin se pracovní době rodičů leckdy ani nepřibližuje? Otázku vpravdě nerudovskou řešila donedávna i Renata Rejchová (39), maminka sedmileté Báry. Renata bydlí v Plzni, pracuje jako archeoložka a k tomu ještě podniká, takže je vytížená víc než dost.

Bára začala loni na podzim chodit do školy. Sice nenavštěvuje klasickou základní školu, ale komunitní klub, kde jsou děti vzdělávány individuálně, nicméně ani tady výuka z pochopitelných důvodů netrvá celý den. Vznik dětského klubu, kde se o děti postarají před i po vyučování, proto všichni rodiče víc než uvítali.

Klub začal fungovat se začátkem školního roku. Provozuje ho spolek STUDNICE, kde mají dlouholeté zkušenosti s vedením projektů podpořených z evropských fondů. V minulosti se soustředili na ženy na mateřské nebo absolventy, kterým pomáhali při vstupu na trh práce nebo při rozjezdu podnikání. Jednou takovou ženou na mateřské byla i Renata, která chtěla poradit se svým podnikatelským záměrem. „Dobře si na to pamatuji. Přišla s malým dítětem a čekala další. Už tehdy přemýšlela o individuálním vzdělávání starší dcery a mezi řečí si postěžovala, že se u toho ale nedá pracovat. A tak nás napadla myšlenka založit dětský klub. Renata se stala členem týmu, který rozjel další projekt, navíc jako matka přesně věděla, co rodiče nejvíce potřebují,“ popisuje počátky klubu projektový manažer STUDNICE Pavel Škarban

Dětský klub sídlí ve Středisku volného času v Plzni – Bolevci, kde má pronajaté prostory. Kapacita klubu čítá 25 dětí a je zcela naplněna. Kromě dětí z komunitního klubu sem mohou chodit i děti z nedaleké základní školy. O děti se stará pět vychovatelek na různé úvazky. „Ráno jsou všechny děti pohromadě, odpoledne se rozdělí do skupin. Největší nápor je tak mezi 12 až 15 hodinou,“ popisuje Pavel Škarban. Rodiče tu mohou své potomky zanechat už od sedmé hodiny ráno a vyzvednout si je musí nejpozději v pět hodin. „Provoz dětského klubu mi maximálně vyhovuje. Bára je v něm podle toho, jak zrovna potřebuji. Známá mi říkala, že když se ráno zpozdí o pět minut, školní družina jí dítě už nevezme. To tady nehrozí,“ říká Renata spokojeně. 

Děti mohou využívat prostornou tělocvičnu nebo si zahrát ping-pong. Kromě tělocvičny mají k dispozici ještě další dvě místnosti – jednou aktivní a druhou realaxační. V té první, jak název napovídá, hrají třeba na hudební nástroje a mohou dělat (přiměřený) rámus, v té druhé se naopak musí zklidnit. Největším bonusem je ale obrovská zahrada o rozloze přibližně pět tisíc metrů čtverečních. Působí trochu neudržovaně, ale to je schválně. Když se na jaře vše zazelená, je z ní úplná džungle s nejrůznějšími zákoutími a schovávačkami. Přesně tohle děti milují. „Bára tu je šťastná, kolikrát se jí ani nechce domů. Klidně by tu byla celý den,“ konstatuje Renata. Být ve školním klubu je prostě zábava!

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu Dětský klub a příměstské tábory v regionu Plzeň
Číslo projektu CZ.03.1.51/0.0/0.0/15_013/0000138
Příjemce STUDNICE, z. s. 
Realizace projektu 1. 8. 2016 - 31. 7. 2018
Výše podpory 2 840 675,- Kč
Web detskyklub.studnice.eu

 


Otevřít galerii
 
19.12.2017