Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

Vzdělávání je přínos pro všechny 

Petr Piskač (35) žil do roku 2014 běžným životem svých vrstevníků. Obyčejná preventivní prohlídka u zaměstnavatele mu ale obrátila život naruby. Ačkoliv Petr nepociťoval žádné obtíže, lékařka odhalila šelest na srdci. Za pár měsíců následoval zákrok v pražském IKEMu, při kterém Petrovi voperovali umělou srdeční chlopeň, a také invalidní důchod.

Petr se postupně zotavil natolik, že mu stupeň invalidity snížili. Začal tak přemýšlet o svém dalším pracovním uplatnění. Žije v Chotěboři, kde je méně pracovních příležitostí než třeba ve velkém městě. A nabídek práce pro osoby se zdravotním postižením ještě míň. Zaměstnavatelé dají raději přednost zdravým uchazečům, ať už kvůli předsudkům, nebo kvůli obavám z možných komplikací. Přitom někdy stačí jen vhodně upravit pracovní prostředí, zařazení nebo pracovní dobu a firmy mohou získat spolehlivého zaměstnance, jehož pracovní výkon bude srovnatelný s tím, jaký odvádí jeho zdravý kolega.

Petr skončil na úřadu práce. Naštěstí jen na chvíli, protože zanedlouho zjistil, že přímo v Chotěboři působí firma TEKIS. Firma funguje v režimu chráněné dílny a nabízí práci lidem, jako je Petr. „Začínali jsme jako rodinný podnik v pár lidech, dnes nás je ke třiceti. Víc než polovina zaměstnanců jsou lidé se zdravotním postižením,“ říká jednatel společnosti Jiří Kirchner. Myšlenka dát práci lidem, kteří mají kvůli nemoci nebo úrazu handicap, byla u samého zrodu firmy – i proto, že v rodině Jiřího Kirchnera jsou dva takoví lidé.

TEKIS živí hlavně výroba a distribuce obalového materiálu, zabývá se ale i drobnou zemědělskou výrobou nebo tvorbou didaktických pomůcek pro školy. Firma se cíleně zaměřuje na hledání podnikatelských příležitostí tak, aby pracovní náplň zvládli i handicapovaní zaměstnanci. Petr tu pracuje rok a půl jako operátor výroby a je spokojený. I když se firma rozrostla, stále si zachovává rodinný charakter. „Máme tu dobrou partu. Když někdo na něco nestačí, nebojí se požádat zdravého kolegu o pomoc,“ pochvaluje si jednatel.

Firmě se nedávno podařilo získat z Operačního programu Zaměstnanost dotaci na vzdělávání zaměstnanců. „Vzdělávání je přínosné nejen pro potřeby firmy, ale také pro samotné zaměstnance. Rozšíří si obzory a nabyté znalosti se jim budou hodit i v budoucnu,“ říká Jiří Kirchner. Právě pro lidi se zdravotním postižením, kteří patří mezi nejvíc ohrožené skupiny na trhu práce, je zvyšování kvalifikace klíčové. Petr absolvoval kurz obsluhy manipulačních vozíků a také svářečský kurz. „Kurz obsluhy vozíků trval asi týden, svářečský zhruba měsíc. Ještě bych rád absolvoval kurz svařování CO2,“ přibližuje Petr.

Když je méně zakázek, starají se zaměstnanci o to, co je zrovna potřeba. Udržují areál firmy, ve kterém se nachází výroba, sklady i kanceláře, nebo se starají o přilehlý pozemek, kde se pasou ovce. Brzo tu možná vznikne i ovocný sad. A péče o něj znamená další pracovní příležitost pro lidi, kteří neměli v životě takové štěstí jako ostatní.

 

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu

Systematické vzdělávání pracovníků chráněné dílny TEKIS s.r.o.

Číslo projektu

CZ.03.1.52/0.0/0.0/16_043/0004717

Příjemce

TEKIS s. r. o.

Realizace projektu

15. 4. 2017 – 14. 4. 2019

Výše podpory

815 826,60 Kč

Web tekis.cz

 


Otevřít galerii
 
20.11.2018