Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

Ženy v IT

Návrat do práce po rodičovské dovolené nebývá jednoduchý.  V ideálním případě se žena vrací na své původní místo a zaměstnavatel jí vyjde vstříc třeba v úpravě pracovní doby nebo snížením úvazku. Řada žen se ale ke své profesi vrátit nemůže a při hledání nové práce je limitována provozní dobou mateřské školky i sníženou sebedůvěrou. Přesně to byl případ Martiny Králíkové (33).

Martina žije s rodinou v Týnci nad Sázavou. Absolvovala gymnázium, nějakou dobu pracovala na místním úřadě a pak jako provozní v restauraci. Následovala šestiletá rodičovská. Loni na jaře začala Martina přemýšlet o svém dalším pracovním uplatnění. Do restaurace se kvůli dětem vrátit nemohla. Nabídka pracovních míst není v Týnci nijak valná a navíc se, podobně jako většina maminek po delší rodičovské, potýkala s obavami, jak novou práci zvládne.

„Rodičovská mi končila na podzim 2017. Půl roku předtím jsem začala sledovat pracovní inzeráty, abych viděla, jaké jsou možnosti, ale hlavně jaké mají zaměstnavatelé požadavky. Chtěla jsem se na hledání práce připravit. Po tak dlouhé době doma jsem měla zkrátka pocit, že nic neumím,“ vypráví maminka dvou synů.

Martina pak na Facebooku narazila na kurz, který nabízel maminkám malých dětí možnost zdokonalit se v práci na počítači. „Přemýšlela jsem o nějaké rekvalifikaci a tohle mě hned zaujalo. Kurz byl totiž zdarma a zahrnoval i hlídání dětí v době výuky,“ popisuje Martina.

Kurz trval zhruba tři měsíce. Každý pátek se v prostorách Dětského centra Krokodýl v Benešově scházelo 8 – 10 maminek včetně Martiny. K dispozici jim byli postupně tři lektoři, kteří s nimi probírali Word, Excel či princip webových úložišť, učili je vytvářet prezentace, letáky, plakáty, webové stránky, založit e-shop, sledovat návštěvnost stránek… Atmosféra kurzu byla víc než přátelská – když se mladšímu synovi v dětském centru nelíbilo, mohla si ho Martina vzít s sebou i do učebny. S několika maminkami je dodnes v kontaktu.

Všechny účastnice kurzu dostaly certifikát o jeho absolvování. „Kurz mě doslova nakopnul. Osvěžila a rozšířila jsem si počítačové znalosti, ale hlavně jsem si to mohla napsat do životopisu,“ dodává. „Kurz pomalu končil, když jsem v centru Krokodýl potkala další skupinu maminek, které se začaly vzdělávat po nás. Najednou jako kdybych viděla samu sebe před těmi třemi měsíci – když jsem byla plná obav, co budu dělat a jestli vůbec seženu práci,“ vzpomíná Martina.

Práci si pak našla bez problémů. Pracuje jako paletová disponentka v jedné logistické firmě v Jažlovicích. „V kurzu jsme se učili, jak pracovat s tabulkami, což se mi teď velmi hodí. Nedávno jsem připravovala prezentaci pro naši maďarskou pobočku a určitě umím lépe vyhledat na internetu, co potřebuji,“ vypočítává přínosy kurzu Martina. „Rozhodně doporučuji všem maminkám, aby se nebály podobných kurzů zúčastnit. Zvednete si neskutečně sebevědomí,“ vzkazuje Martina.

Do kurzu se postupně zapojí na 90 žen.

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu Ženy a integrace v IT
Číslo projektu CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003037       
Příjemce  iDirection, s. r. o.
Realizace projektu 1. 1. 2017 – 31. 12. 2018
Výše podpory 3 902 740,50 Kč
Web

www.itpraxe.cz

 


Otevřít galerii
 
29.3.2018