Příběhy lidí, kterým se zlepšil život. Fotografie, videa, publikace, tiskové zprávy. Kontakty, na které se můžete obracet, a informace o nás. To vše najdete v této sekci, která představuje nás a naše výsledky.  

Rekvalifikací k zaměstnání

Rekvalifikace neznamená jen získání znalostí a vědomostí v novém oboru – někdy je potřeba „oprášit“ i původní vzdělání. Přesně tohle potřeboval Lukáš Klimeš (24). Vyučil se kuchařem, profesi se ale nevěnoval. Vždycky se chtěl k řemeslu vrátit, bez praxe to ale tak jednoduché nebylo. Potřebnou rekvalifikaci nakonec získal zdarma díky projektu OPZ. A nejen to. Během rekvalifikace se chodil zaučovat ke svému budoucímu zaměstnavateli a dnes u něj pracuje na dotovaném místě. Znamená to, že má minimálně rok jistotu výdělku a když bude šikovný, zůstane u něj i nadále.

Lukáš chtěl být kuchařem už od malička. Jenže hned první pracovní zkušenost ho zklamala. Zaměstnavatel – jak je v tomto oboru poměrně časté - mu nechtěl dát pracovní smlouvu. Navíc mu ani pořádně neplatil za odvedenou práci. Po pár měsících přestal Lukáš slibům o smlouvě i výplatě věřit a šel raději dělat skladníka. „Od 18 let se o sebe starám sám, musel jsem platit složenky. Vzal jsem prostě první práci, která se naskytla,“ vzpomíná. Pak se přesunul do kolínské automobilky. Práce ho ze začátku bavila, jenže neviděl možnost postupu a navíc se mu stýskalo po kuchařině. Nakonec v továrně skončil a na nějaký čas se ocitl na úřadu práce. Začal pročítat inzeráty a zaujal ho jeden, kde hledali kuchaře do hotelu Tři věžičky nedaleko Jihlavy.

Majitel restaurace chtěl dát Lukášovi šanci, bál se ale toho, že byl dlouho mimo obor. „Kuchařem se člověk nestane za pár dní. Mnohokrát se mi stalo, že jsem vzal někoho méně zkušeného, dal mu čas, aby se zapracoval… a pak mi ten člověk stejně skončil v některé z místních továren. Protože kuchařina, to je dřina,“ vysvětluje majitel hotelového restaurantu Lubomír Bouchner ml. Naštěstí pro Lukáše pan Bouchner věděl, že existují projekty, díky kterým může přijmout pracovní sílu na tzv. dotované místo. Podařilo se mu zkontaktovat se s realizátory projektu Náš společný cíl = zaměstnání a domluvili se, že Lukáše zaměstná.

„Poskytujeme rekvalifikaci v oborech kuchař a číšník, ale hlavně propojujeme lidi, kteří jsou evidovaní na úřadu práce, se zaměstnavateli v regionu Vysočina,“ popisuje fungování projektu Vlasta Vičanová. Dotace slouží na úhradu nákladů na rekvalifikaci, ale také na roční mzdový příspěvek pro zaměstnavatele. „Na úřadě práce oslovujeme lidi, kteří mají zájem pracovat, a společně pro ně hledáme vhodné pracovní místo. Někdo už ví, kde by chtěl pracovat, někomu místo nabídneme sami. Bereme v úvahu bydliště, kolektiv, velikost provozu, někdo chce pracovat na zkrácený úvazek… zkrátka se snažíme, aby si vše sedlo a aby byl spokojený jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel,“ dodává Vičanová.

Lukáš se nejdřív rekvalifikačnímu kurzu bránil. „Říkal jsem si, že si práci najdu tak jako tak, ale pak jsem si uvědomil, že budu mít alespoň certifikát, který se mi může hodit do budoucna,“ rozhodl se nakonec. A tak se Lukáš po letech vrátil zase do „školy“. Rekvalifikační kurz trval čtyři měsíce. „Bylo nás tam asi dvacet lidí. Každé pondělí jsme měli teorii. Učili jsme se třeba o molekulární gastronomii, ale taky základy sociologie nebo psychologie. To mě moc bavilo,“ popisuje Lukáš. Na praxi docházel přímo do Tří věžiček a od letošního dubna má klasickou pracovní smlouvu. Majitel restaurace je spokojený, v Lukášovi našel spolehlivého zaměstnance, který na sobě pracuje. A Lukáš je rád, že se vrátil zpátky k oboru. 

ENGLISH VERSION

Operační program Operační program Zaměstnanost
Název projektu Náš společný cíl = zaměstnání
Číslo projektu CZ.03.1.48/0.0/0.0/15_040/0002325
Příjemce Gastronomická akademie, z. s. 
Realizace projektu 1. 9. 2016 - 30. 4. 2018
Výše podpory 5 095 437,50 Kč
Web gastroakademie.cz

Otevřít galerii
 
19.12.2017