Zpět

Dětská skupina ve společnosti ALIKA a.s. a ŽALUZIE NEVA s.r.o.

Registrační číslo: CZ.1.04/3.4.04/B5.00003

Hlavním cílem projektu je zabezpečení péče o děti zaměstnanců ALIKA a.s. ve věku od 6 měsíců do 6 let. s maximálním důrazem na zvýšení zaměstnatelnosti rodičů těchto dětí. V naší akciové společnosti ALIKA a partnerské společnosti ŽALUZIE NEVA se jedná hlavně a zejména o děti ve věku do tří let. Pro tuto věkovou skupinu existují v našem regionu pouze omezené kapacity a umístění těchto dětí do těchto kapacit je velmi obtížné. Projekt Dětská skupina má výhodu i v tom, že rodiče mají své děti nablízku.


Zdůvodnění potřebnosti:


Absence míst v mateřských školkách a jeslích, která poskytují požadovanou péči zejména pro věkovou skupinu dětí do tří let, je hlavním důvodem pro vybudování zařízení tohoto typu. Než bylo vedením společnosti přijato rozhodnutí zřídit dětskou skupinu, proběhlo mezi našimi zaměstnanci a zaměstnanci partnera dotazníkové šetření, které potvrdilo zájem ze strany zaměstnanců umístit děti v rámci firemní školky. Výsledky dotazníkového šetření jsou součástí příloh žádosti o dotaci. Dotazníkového šetření se ve firmě ALIKA a.s. zúčastnilo 19 zaměstnanců, ve firmě ŽALUZIE NEVA s.r.o. 3 zaměstnanci, ve věku od 24 do 47 let. Celkově šlo o 19 žen a 3 muže. 12 dotázaných odpovědělo kladně na otázku, zda by své dítě umístili do plánované dětské skupiny. Dalších 5 dotázaných by dětskou skupinu využili v době prázdnin, kdy jsou mateřské školy, jež jejich děti navštěvují, zavřeny. 12 rodičů tedy bude dětskou skupinu využívat. Vedení společnosti si uvědomuje, že kvalifikování a loajální zaměstnanci jsou nejdůležitějším faktorem úspěchu firmy na trhu. Management se snaží podporovat své zaměstnance nejen v oblasti zvyšování kvalifikace a profesního rozvoje, ale i v dalších oblastech, mezi které patří i podpora zaměstnanců v období, kdy zakládají svoje rodiny. Společnost umožňuje svým zaměstnancům (především z řad rodičů malých děti) flexibilní pracovní dobu či částečné úvazky. Vybudování dětské skupiny je dalším vyústěním snahy vedení společnosti podporovat zaměstnance v brzkém návratu do práce po mateřské/rodičovské dovolené. Společnost se rozhodla provozovat dětskou skupinu ve spolupráci s partnerem ŽALUZIE NEVA s.r.o., kdy umožní umístit do dětské skupiny i děti zaměstnanců partnera. Vzhledem k tomu, že v okrese Prostějov je v podstatě nulová šance na umístění dětí ve věku do 3 let do jeslí a mateřských školek, rozhodly se tyto dvě společnosti řešit tento problém společně, kdy žadatel bude provozovat dětskou skupinu a umožní hlídání dětí i zaměstnancům partnera.


 

Kdy, kde, pro koho

  • Termín realizace: 1. 9. 2013 - 30. 6. 2015
  • Cílová skupina: Cílovou skupinou projektu jsou hlavně rodiče dětí do tří let, kteří by se rádi vrátili do svého zaměstnání. I přes to,; že stát umožňuje čerpat rodičovskou dovolenou jen po dobu dvou let, nemají potom rodiče dvouletých dětí šanci; umístit je do mateřské školy nebo jesliček. Na území okresu Prostějov se v roce 2011 narodilo 1096 dětí; (zdroj: http://www.czso.cz/csu/2012edicniplan.nsf/krajkapitola/711011-12-r_2012-04).; Jsou to děti, které mají v tuto chvíli více jak rok. Rodiče, kteří čerpají dvouletou rodičovskou dovolenou, teď řeší; problém, kam své děti umístí. Mají na Prostějovsku možnost jesliček s kapacitou 25 míst (zdroj:; http://www.jeslepv.webzdarma.cz/); nebo soukromé školičky pro děti ve věku 1 - 5 let s kapacitou 10 míst (zdroj: http://medvidek-prostejov.cz/).; Cílovou skupinu ve firmě ALIKA a ŽALUZIE NEVA tvoří zaměstnanci, kteří se aktivně zapojili do dotazníkového; šetření:; - Jedná se o 3 muže a 19 žen.; - Z toho jsou 4 zaměstnanci, kteří ještě děti nemají ale plánují, ve věku 26 - 31 let; Vyhodnocení dotazníkového šetření ve firmě ALIKA a.s. a ŽALUZIE NEVA s.r.o. je přílohou projektu, vyplývá z; něj, že 12 rodičů bude dětskou skupinu využívat.

Příjemce

  • ALIKA a.s.
  • IČ: 65138244
  • Sídlo:
    • Městská část: Čelčice
    • Město: Čelčice
    • Kraj: Olomoucký kraj
  • http://www.alika.cz/cs/

Financování (v Kč)

Operační program Zaměstnanost


Více informací o projektu


 
16. 10. 2018