Zpět

Slaďování pracovního a rodinného života zaměstnanců Krajského úřadu Libereckého kraje

Registrační číslo: CZ.1.04/3.4.04/76.00167

Projekt Slaďování rodinného a pracovního života zaměstnanců Krajského úřadu Libereckého kraje je zaměřen na vytváření podmínek pro soulad rodinného a pracovního života a prosazování principů rovných příležitostí žen a mužů do činnosti Krajského úřadu Libereckého kraje. Jeho cílem je realizace souboru opatření zaměřených na zlepšení přístupu ke slaďování pracovního a rodinného života a odbourávání genderových stereotypů na trhu práce.


Těchto cílů se dosáhne prostřednictvím vytvoření plánu podpory rovných příležitostí ve spojení s genderovým auditem, aktualizací kompetencí zaměstnanců/kyň na rodičovské dovolené prostřednictvím vzdělávání, zřízením mateřské školy pro děti zaměstnanců, zajištění informovanosti širší veřejnosti o výstupech projektu, v neposlední řadě také rozvojem místního partnerství. Cílovými skupinami jsou zaměstnanci/kyně na rodičovské dovolené, zaměstnanci a také širší spektrum organizací, vůči nimž Krajský úřad Libereckého kraje metodicky působí (obce, příspěvkové organizace atd.)


Projekt samotný vznikl jako reakce na dva impulsy – počet zaměstnankyň Krajského úřadu Libereckého kraje na mateřské a rodičovské dovolené se v posledních letech pohybuje okolo čtyřiceti, což představuje desetinu všech zaměstnanců úřadu. Druhým impulsem je problém posledních let v Liberci, kdy nedostačuje počet míst v mateřských školách. Součástí projektu je také zřízení mateřské školy s maximální kapacitou 28 dětí při Střední odborné škole a Gymnáziu Na Bojišti Liberec, která bude sloužit primárně zaměstnancům úřadu. Vedle této školy se na realizaci projektu partnersky podílí občanské sdružení Centrum Kašpar, které se tematice rovných příležitostí dlouhodobě věnuje.


Projekt se nejprve bude zabývat výsledky genderového auditu, který na Krajském úřadu Libereckého kraje provádělo občanské sdružení Centrum Kašpar v rámci projektu Most k rovnováze mezi rodinou a kariérou, a zpracovávat plán podpory rovných příležitostí zaměřený nejen na muže a ženy či rodiče malých dětí, ale i na osoby se zdravotním postižením, zaměstnance nad 50 let věku a další. Další aktivitou projektu je vzdělávání zaměstnankyň a zaměstnanců před návratem z rodičovské dovolené prostřednictvím prezenčních i e-learnignových školení a mentoringu ze strany dalších zaměstnanců úřadu a připravit je tak na návrat do práce. Již bylo zmíněno zřízení mateřské školy, která vznikne přestavbou a vestavbou volné části objektu na Střední odborné škole a Gymnáziu Na Bojišti Liberec. Mateřská škola bude přednostně přijímat děti zaměstnanců úřadu a také bude mít uzpůsobenou provozní dobu pracovní době úřadu. Poslední aktivitou je propagace rovných příležitostí vůči ostatním institucím, především vůči ostatním orgánům veřejné správy a příspěvkovým organizacím. Nejen že budou šířeny metodické materiály k tvorbě plánu podpory rovných příležitostí a příklady dobré praxe, které budou v průběhu projektu uplatňovány, ale bude zahrnovat i soutěž vyhodnocující aktivity v oblasti rovných příležitostí.


 

Kdy, kde, pro koho

  • Termín realizace: 1. 4. 2012 - 31. 5. 2014
  • Cílová skupina: Cílovou skupinou projektu jsou primárně zaměstnanci Krajského úřadu Libereckého kraje, sekundárně pak ve vztahu k aktivitě zaměřené na šíření informací o výstupech projektu obce a příspěvkové organizace, respektive jejich zaměstnanci.; ; Zaměstnance je možno rozdělit do dvou základních skupin:; - zaměstnance/kyně před návratem z rodičovské dovolené či vracející se po rodičovské dovolené ; zaměstnanci obecně

Příjemce

  • Liberecký kraj
  • IČ: 70891508
  • Sídlo:
    • Ulice: U Jezu
    • Číslo popisné: 642/2a
    • Městská část: Liberec
    • Město: Liberec
    • Kraj: Liberecký kraj
    • PSČ: 46001
  • http://www.kraj-lbc.cz

Financování (v Kč)

Operační program Zaměstnanost


Více informací o projektu


 
16. 10. 2018