Zpět

Vzdělávání pracovníků státní správy a samosprávy v přístupu k lidem s duševnímo nemocněním

Registrační číslo: CZ.1.04/3.1.03/D5.00035


Realizátor projektu:



Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z.s. (CRPDZ) je nezisková a vzdělávací organizace, která vznikla v roce 1995. Jejím posláním je iniciovat a realizovat změny, které vedou k přesunu péče o duševní zdraví do komunity, zvyšování respektu k lidem s duševním onemocněním, profesionálním a dostupným službám v oblasti péče o duševní zdraví.



CRPDZ má 19letou zkušenost s realizací projektů, které jsou zaměřeny na rozvoj lidských zdrojů pomocí vzdělávání různých skupin osob, které se dostávají do styku s osobami s duševním onemocněním (psychiatři, psychiatrické sestry, sociální pracovníci, pracovníci v sociálních službách a vedoucí pracovníci, psychologové, veřejnost, osoby s duševním onemocněním).



Příklady realizovaných projektů v oblasti zaměření projektu:



Vzdělávací institut CRPDZ (VZIN) vznikl v roce 2008, kdy bylo CRPDZ akreditováno MPSV jako vzdělávací instituce. CRPDZ samotné pořádá kurzy již od svého vzniku v roce 1995. VZIN pořádá akreditované i neakreditované kurzy pro různé skupiny osob v oblasti péče o duševní zdraví – Minimum z psychiatrie pro pracovníky v pomáhajících profesích, Cesta k zotavení z duševní nemoci metodou psychiatrické rehabilitace, Práce s rodinami osob s duševním onemocněním apod. Celkem má CRPDZ akreditováno13 kurzů. Kurzy vznikají často na základě informací přinesených ze zahraničí. Individuální projekt Karlovarského kraje Vytvoření sítě služeb péče o osoby duševním onemocněním na území Karlovarského kraje (2012-2014) - součástí projektu bylo systematické vzdělávání cílové skupiny pracovníků poskytovatelů sociálních služeb, úředníků obecních úřadů, soc. pracovníků obecních úřadů, vedoucích soc. odborů obecních úřadů atd. Byly nastaveny základy spolupracující sítě služeb v kraji skrze pravidelné setkávání multidisciplinárních týmů a krajského koordinačního týmu, kde byli zastoupeni též pracovníci úřadů měst a obcí.



 



Cílová skupina projektu:



Sociální pracovníci státní správy a samosprávy.



 



Cíl a obsah projektu:



Obsahem projektu je vytvoření, akreditace a pilotní ověření kurzu určeného sociálním pracovníkům státní správy a samosprávy. Cílem je posílit jejich schopnosti a dovednosti pro jednání s lidmi s duševním onemocněním tak, aby mohli účinněji intervenovat v zájmu sociálního začleňování těchto lidí.



Kurz bude zaměřen na specifika přístupu k lidem s duševním onemocněním s ohledem na projevy nemoci, jejich potřeby, principy péče o tyto osoby: koncept úzdravy, zpřístupnění služeb, multidisciplinarita a zvládání kritických situací. Ústředním tématem kurzu bude komunikace.



Vzdělání bude poskytnuto sociálním pracovníkům (pracovníci OSPOD, přidělování příspěvků na péči, opatrovníci, kurátoři) obvodů Statutárního města Ostrava a obcí Karlovarského kraje, kteří o kurz projevili zájem na základě zjišťování předběžného zájmu - 14 Karlovy Vary, 58 Ostrava. Celkem bude realizováno 5 šestnáctihodinových kurzů, v nichž bude podpořeno minimálně 72 osob.



Lektorský tým kurzu se bude vždy skládat z lektora-profesionála a lektora s vlastní zkušeností. Jedinečná zkušenost peer lektorů se promítne do přípravy obsahu kurzu a způsobu výuky a kurz bude více názorný a lépe uchopitelný pro praxi absolventů kurzu. Zapojení peer lektorů přispěje ke změně vnímání možností uplatnění lidí s duševním onemocněním na trhu práce a destigmatizaci. Lektorský tým projde šestihodinovým školením týkajícím se specifik pracovních pozic sociálních pracovníků státní správy a samosprávy ve vztahu k osobám s duševním onemocněním. Vzdělávací potřeby cílové skupiny potvrzují i zkušenosti žadatele s vydáním příručky "Umíme se domluvit, aneb co potřebuje člověk s duševní poruchou při jednání na úřadě i jinde. Rady a doporučení pro zlepšení komunikace". O příručku byl mezi pracovníky úřadů mimořádný zájem.



Ke kurzu vznikne výukový materiál, který budou pracovníci používat ve své praxi jako základní metodické vodítko pro práci s lidmi s duševním onemocněním a který budou moci využít také jejich kolegové.


Kdy, kde, pro koho

  • Termín realizace: 1. 10. 2014 - 31. 10. 2015
  • Cílová skupina: Vzdělání bude poskytnuto sociálním pracovníkům (pracovníci OSPOD, přidělování příspěvků na péči, opatrovníci, kurátoři) obvodů Statutárního města Ostrava a obcí Karlovarského kraje, kteří o kurz projevili zájem na základě zjišťování předběžného zájmu - 14 Karlovy Vary, 58 Ostrava. Celkem bude realizováno 5 šestnáctihodinových kurzů, v nichž bude podpořeno minimálně 72 osob.

Příjemce

  • Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví
  • IČ: 62936654
  • Sídlo:
    • Ulice: Řehořova
    • Číslo popisné: 992/10
    • Městská část: Žižkov
    • Město: Praha
    • Kraj: Hlavní město Praha
    • PSČ: 13000
  • http://www.cmhcd.cz/onas.html

Financování (v Kč)

Operační program Zaměstnanost


Více informací o projektu


 
16. 10. 2018