Zpět

Mámou v práci

Matky, které pečují o malé nebo nemocné děti, případně o nemohoucí rodiče, si práci hledají jen stěží. Jsou pak odkázány na sociální dávky. Projekt Máma v práci jim pomohl odvrátit hrozbu sociálního vyčlenění ze společnosti.

Kurz vyřešil její situaci

Ten pocit, že vás někdo potřebuje a že se na vás těší, mě nesmírně uspokojuje. Navíc mám konečně vyřešenou situaci – už dva roky jsem zaměstnaná, většinou na ranní směny, takže zvládám i domácnost,“ shrnuje Petra Salamonová.  

Jednou z účastnic projektu byla i Petra Salamonová (36 let) z malé obce Jablůnka u Vsetína. Petra má jen základní vzdělání a několik let se živila jako prodavačka. Pak se jí narodil syn Jakub, o šest let později Sára. Když s nimi zůstala sama, najednou se ocitla před neřešitelným problémem. Potřebovala se postarat o děti a přitom vydělávat. Samoživitelku s dvěma dětmi ale nikdo nechtěl zaměstnat. O kurzu pro pracovníky v sociálních službách jí řekla kamarádka. Absolvovala ho a získala na tři měsíce placenou práci v Domově pro seniory v nedalekém Podlesí. Osvědčila se, práce ji nadchla – a byla přijata na stálo.

Vyzkoušela nové příležitosti

Eva Kabrhélová (48 let) je v trochu složitější situaci. Jako vyučená cukrářka ve Vsetíně práci v oboru nemůže najít. Když už měla téměř dospělého syna, narodila se jí ještě Alenka. Jenže zůstala na výchovu sama. Dcera byla odmalička často nemocná a žádný zaměstnavatel nechtěl tolerovat Eviny nutné absence. V roce 2010 si udělala kurz pro pracovnice v úklidu a v rámci projektu získala dočasně místo v charitativní organizaci Naděje. Eva je velmi komunikativní a skvěle se zapojila do kolektivu. Pak si ještě přidala kurz pro pečovatelskou službu a opět jí v rámci projektu bylo zajištěno místo - tentokrát v denním stacionáři občanského sdružení Letokruhy. Paní Evě se tam líbilo, všemi klienty byla oblíbená. Díky projektu Máma v práci si vyzkoušela nové příležitosti, ale stálé místo zatím nesehnala. Hlavním problémem je podle ní nedostatek financí, s nimiž se v současnosti potýká jak Naděje, tak Letokruhy. Ráda by pracovala právě pro takový typ organizace, kde by mohla pomáhat druhým.

Příjemce Azylový dům pro ženy a matky s dětmi o.p.s.
Název Máma v práci
Operační program OP LZZ
Zahájení 1. únor 2010
Ukončení 31. březen 2011
Náklady 3 937 945,56 Kč
Číslo CZ.1.04/3.3.05/31.00278
Partneři  
Web www.azylovydum.cz

Otevřít galerii
 
6.6.2018