Projekt KREDO reaguje na nedostatečnou integraci romských dětí v oblasti vzdělávání – konkrétně v rámci brněnských škol. Snaží se podpořit zapojení romských dětí do předškolního vzdělávání nebo pomáhat s nástrahami, kterým romští rodiče čelí, když se rozhodnou dítě zapsat o nesegregované školy.
Awen Amenca a organizování komunit jako forma uschopňování
Projekt H.E.L.P. (Hnutí za Existenci Lidských Práv) se zaměřuje na organizování romských komunit v Ostravě-Přívoze a na Praze 14. Podporuje členy komunity v aktivním řešení problémů. Tématy jsou například podpora desegregace škol a zlepšení podmínek bydlení. Celkově projekt usiluje o posílení schopnosti romských komunit prosazovat svá práva.
Indigo Děčín a jak rozšíření centra Kamarád pomáhá dětem
Projekt Rozšíření kapacity Komunitního centra dětí a mládeže Kamarád umožnil posílit tým centra, zlepšil individuální práci s klienty a prohloubil spolupráci se školou a rodiči. Centrum Kamarád nabízí smysluplné využití volného času dětem a mladistvým z Boletic nad Labem, kteří jsou vystaveni obtížným životním situacím a sociálním nástrahám.
Projekt Oda Na Kames – To nechceš! se zaměřuje na boj proti nenávistným projevům a násilí vůči romskému obyvatelstvu, ochranu jejich práv a podporu obhajoby jejich zájmů. Cílem projektu je monitorovat a analyzovat nenávistné projevy, zlepšit dostupnost právní pomoci, edukovat terénní sociální pracovníky a další odborníky nebo osvětová a informační kampaň.
RomanoNet je zastřešující platforma sdružující romské a proromské neziskové organizace v České republice. Projekt Společně proti anticiganismu systematicky usiluje o změnu narativu založeného na šíření falešných mýtů a stereotypů o Romech. Díky projektu vzniklo například Advokační fórum – prostor pro dialog Romů s institucemi a ovlivňování politiky.
Cílem projektu Komunitní klub je podpora romské komunitní práce a posilování místních romských komunit v Jablonci nad Nisou a Novém Městě pod Smrkem. Dále projekt usiluje o vytvoření bezpečného prostoru pro romské členy a členky LGBTQ+ komunity, kteří často žijí ve strachu z odhalení a čelí psychickým problémům.
Slovo 21 a cesta k bezpečným domovům bez domácího násilí
Projekt Mluv Nahlas si klade za cíl omezit domácí násilí páchané na romských ženách, posílit jejich sebevědomí, podpořit otevřenou diskusi o násilí a získat relevantní data o jeho prevalenci v romské komunitě. Současně se zaměřuje na osobní rozvoj mladých Romek a Romů, včetně jejich osvěty v oblasti domácího násilí.
MOSŤÁČEK.CZ a vznik poradny pro oběti domácího násilí
V rámci projektu Romská poradna pro oběti domácího násilí v Mostě vznikla poradna, která se zaměřuje na pomoc obětem domácího násilí prostřednictvím podpory a odborného poradenství. Poradna se věnuje především klientkám romského původu ze sociálně vyloučených lokalit Mostecka, pomoc však poskytuje i klientkám neromského původu.
Organizace Blízký Soused se věnuje výchovně vzdělávacím volnočasovým aktivitám pro děti, mládež a rodiny s dětmi. Díky projektu se mohla organizace systematicky zaměřit na rozvoj vnitřních procesů a dlouhodobou udržitelnost organizace. Součástí projektu byl také odborný rozvoj zaměstnanců, rozšíření PR aktivit, zajištění rozvoje fundraisingu a finanční stability organizace.
Organizace Jako doma – Homelike podporuje ženy bez domova a regionálně působí na území hlavního města Prahy. Projekt Silnější Jako doma – silnější podpora pro Romky v sociální tísni se zaměřuje na nastartování rozvoje strategické, finanční a PR oblasti s důrazem na posílení dlouhodobé udržitelnosti organizace.
Projekt Budování kapacity organizace Khamoro se zaměřuje na posílení strategického řízení, fundraisingu, advokační činnosti a profesního rozvoje týmu organizace. Cílem je zvýšit dlouhodobou udržitelnost Khamora a jeho schopnost efektivně podporovat obyvatele sociálně vyloučených lokalit, zejména romskou menšinu, prostřednictvím stabilních služeb a systémových změn.
Projekt Učící se organizace je zacílen na rozvoj a posílení kapacit organizace v oblastech strategického plánování, fundraisingu, marketingu, PR, lidských zdrojů a vzdělávání zaměstnanců organizace. Projekt přispívá ke kvalitnějšímu poskytování služeb, stabilizaci a zvýšení konkurenceschopnosti organizace, stejně jako posílení pozice organizace na lokální i národní úrovni.
Společenství Romů na Moravě a rozvoj advokační práce
Díky projektu se brněnský tým organizace rozrostl o advokačního pracovníka a fundraiserku. Na dalších pobočkách vznikly malé částečné úvazky pro několik bývalých dobrovolníků, čímž organizace posílila svou kapacitu. Tito pracovníci mohou zároveň zajistit kontinuitu, pokud by bylo potřeba předat současné vedení poboček.
Díky projektu organizace přijala nové zaměstnance, posílila PR a nastavila strategii rozvoje tak, aby i s příchodem nových lidí zůstaly zachovány její původní hodnoty, vize a myšlenky, na kterých byla založena. Zároveň spolek posílil své finanční řízení a celkově podpořil svůj rozvoj, aby se mohl úspěšně přizpůsobovat neustále se měnícím podmínkám v audiovizuálním prostředí.